Tak co se děje v tom Národním? Ministr Herman se chce nechat informovat o situaci v činohře

29.01.2015 21:02

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se bude u ředitele Národního divadla (ND) Jana Buriana informovat o situaci v činohře ND, kde oznámili personální změny. Nadcházející ředitel činohry Daniel Špinar chce posílit o mladé herce, rozloučit se s těmi v důchodovém věku a zvát je ke stálému hostování. I když se funkce ujme až v září, už nyní se s nimi schází. Informovala o tom ČTK.

Tak co se děje v tom Národním? Ministr Herman se chce nechat informovat o situaci v činohře
Foto: narodni-divadlo.cz
Popisek: Národní divadlo v Praze

"Nepřísluší mi zasahovat do personálních věcí činohry Národního divadla, v mé pravomoci je odvolávat a jmenovat ředitele. S panem Burianem se setkám po jeho návratu ze Spojených států a nechám se o celé záležitosti informovat," uvedl Herman na dnešním setkání s novináři, kde bilancoval své roční působení ve funkci. 
    
Termín schůzky ředitele ND a ministra není zatím určen. Burian se v pátek vrací z pracovní cesty v USA a následně by měl letět do Moskvy. 
    
Po prosincovém odchodu herečky Petry Špalkové půjde na jaře do důchodu na vlastní žádost herec a režisér Jan Kačer. V létě ho pak bude následovat herec Jan Hartl, který bude v inscenacích hostovat. Podle informací ČTK skončí během roku termínované smlouvy Sabině Králové, Antonii Talackové, Petru Motlochovi, Oldřichu Vlčkovi - a nebudou prý prodlouženy. O dalším působení jedná vedení činohry také s Igorem Barešem. Média spekulují o odchodu Miluše Šplechtové, Hany Igondy Ševčíkové, Jana Novotného či Jaromíry Mílové. Mají ale trvalé smlouvy a českou první scénu by museli opustit dohodou. Naopak do sezony 2015/2016 vstoupí činoherní soubor rozšířen o Patrika Děrgela, Terezu Vilišovou a Pavlínu Štorkovou. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bra, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…