Tak ještě Ortel: Hovoří Dienstbier, Dan Landa a vrchní český muslim

01.12.2015 8:05

Tomáš Ortel ve svých devětatřiceti letech zazářil na letošním Českém slavíkovi. Na tom by nebylo nic zvláštního, v minulosti se totéž podařilo i mnoha jiným zpěvákům, ale Ortel má za sebou příklon k nacismu a dnes tvoří islamofobní texty. V písni Mešita zpívá o tom, že vám muslimové uříznou hlavu. Své k tomu řekli ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), zpěvák Daniel Landa i předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Hassan Alrawi.

Tak ještě Ortel: Hovoří Dienstbier, Dan Landa a vrchní český muslim
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na akci vystoupil lídr kapely Ortel
reklama

„Je to pro mě těžko přijatelné. Máme tady však mnohem horší případy, jsou i některé výroky pana Konvičky o mletí muslimů do masokostní moučky, o zřizování koncentračních táborů,“ upozornil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) ve vyjádření pro Blesk.

Zpěvák Daniel Landa k podobným slovům raději nesahá. Někdo prý zpívá o tom, že chce, aby se k moci vrátil Hitler, jiný zpěvák haní islám, ale je na společnosti, aby si vyhodnotila, co je škodlivé a co není.

Předseda Ústředí muslimských obcí ČR Muneeb Hassan Alrawi označuje Ortelovy texty za velmi nebezpečné. „V písni Mešita jsou závadové pasáže o arabských vrazích toužících jedině řezat hlavu pro Alláhovu slávu. Zároveň autor textu šíří konspiraci o domnělém muslimském spiknutí, což je velmi nebezpečné, vezmeme-li v úvahu, jak to dopadlo, když se takto mluvilo o židovském spiknutí.“

Expert na extremismus Miroslav Mareš k tomu poznamenává, že Ortelův úspěch není až tak překvapivý. „Protimuslimské nálady už tady jsou. A pokud se skupina trefí do hudebního i politického vkusu publika, má to takové důsledky, jaké má,“ poznamenává odborník.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…