Tak na tohle vám kašleme, pane Stropnický, odcházejí zapálení záložáci od české armády

15.12.2016 8:17

Aktivní zálohy jsou v problémech. Rezervisty totiž rozčílila nízká částka služného, kterou dostali za podzimní cvičení, stejně jako plošné snížení hodnosti. Píše o tom dnešní deník Právo.

Tak na tohle vám kašleme, pane Stropnický, odcházejí zapálení záložáci od české armády
Foto: Archiv
Popisek: vojáci

„Naštvaná je kvůli tomu drtivá většina z nás. Jsme srdcaři a neděláme to pro peníze a nevadí nám, že v práci i doma máme komplikace, ale nevím, jestli naše ženy ještě skousnou, když jim z rodinného rozpočtu vypadne několik tisíc ročně,“ uvedl pro Právo jeden ze záložáků. Ani jeden z nich, který jeho slova potvrdil, však nechtěl být jmenován. Podle informací za polovinu měsíce dostali svobodníci 5400 korun a rotmistři 7000 korun čistého.

„Pro spoustu kluků, kteří mají hypotéku a doma ženu s dětmi, to bude rozhodování o tom, zda u záloh zůstat, nebo ohrozit existenčně rodinu,“ dodal jeden ze záložáků. Jde o důsledek nově přijatého zákona, kdy rezervista dostává služné jako profesionální voják. Dříve však armáda plně refundovala jejich plat bez omezení. Změna se podle generálního štábu dotkne poloviny ze všech 1300 záložáků.

Anketa

Koho máte v ČSSD nejraději?

3%
22%
4%
2%
4%
61%
hlasovalo: 9581 lidí

„Nejde, abychom záložákovi, který má nadstandardní plat, dávali za čtrnáctidenní cvičení třicet tisíc a profíkovi, který vedle něj cvičí, za stejnou dobu a práci deset tisíc a jinému záložákovi s menším příjmem pak ještě míň,“ hájí změnu náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Problémem však je, že záložákům navíc byly sníženy jejich hodnosti. Přitom, jak uvádí Právo, rozdíl mezi svobodníkem, jehož základní tarif je 21 110 korun, a poručíkem je deset tisíc korun.

„Záložáci však nesmí zapomínat, že jim zákon zvedl roční odměnu z šesti tisíc na 18 tisíc korun a hradí jim stravu na cvičení,“ dodal státní tajemník ministerstva obrany Petr Vančura. Ani zde však spory nekončí, rezervisté se často zlobí i na to, že přestože na akcích cvičí celý den a často i v noci, k podpisu pak dostávají výkaz na osm hodin denně.

Spokojeni jsou naopak studenti a nezaměstnaní, kteří v minulosti nedostávali nic, či živnostníci, kteří dříve kvůli náročnému papírování o služné nežádali. „Vydělali i zaměstnavatelé, kterým armáda během nepřítomnosti jejich pracovníka vyplácí dvě třetiny průměrné mzdy. Dřív zaměstnavatelé nedostávali nic,“ uzavírá Právo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kde jste na to vzal peníze?“ Šafrovi je horko. Chtěl vám do schránek naházet dva miliony kusů novin, nevyšlo to. Miliardář prý zabránil. Jenže teď je vše jinak

18:33 „Kde jste na to vzal peníze?“ Šafrovi je horko. Chtěl vám do schránek naházet dva miliony kusů novin, nevyšlo to. Miliardář prý zabránil. Jenže teď je vše jinak

Novinář a velký bojovník proti vládě Andreje Babiše Pavel Šafr chtěl před volbami rozeslat lidem mil…