Tak nic. Biden nedal zbraně, Ukrajina stáhla hlas proti Číně. Je dusno

29.06.2021 12:42

Ukrajina se potichu stáhla z prohlášení OSN, které kritizuje Čínu za její postoj k ujgurské menšině, která je údajně utlačována a její příslušníci ponižováni a bezdůvodně vězněni. Proč? Podle agentury AP je důvodem to, že Čína na východoevropskou zemi zatlačila přes vakcíny, které od ní má Ukrajina objednané. Ovšem server Breitbart upozorňuje na další souvislosti. Volodymyr Zelenskyj je podle jednoho rozhovoru s Joe Bidenem čím dál nespokojenější. A Biden po summitu s Putinem stopnul vojenskou pomoc Ukrajině. Přitom USA jsou hlavní zemí, která Čínu za Ujgury kritizuje.

Tak nic. Biden nedal zbraně, Ukrajina stáhla hlas proti Číně. Je dusno
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ukrajinský prezident, Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj

Anketa

Máte důvěru v profesora Jaroslava Flegra?

5%
91%
hlasovalo: 9118 lidí
Jak je známo, Čína je Západem kritizována za to, jak se chová k ujgurské, převážně muslimské menšině. Dle zpráv médií jsou Ujguři údajně zavíráni do koncentračních táborů, ženy znásilňovány a objevily se dokonce zkazky, že některým z nich byly zaživa vyoperovány orgány pro transplantace.

Na 47. zasedání OSN (v radě pro lidská práva) tak vzniklo prohlášení, které varuje před tím, jak se čínská vláda k menšině chová. „Důvěryhodné zdroje uvádějí, že v provincii Sin-ťiang byl bezdůvodně zadržen více než milion lidí a Ujguři jsou masivně sledováni na úkor ostatních a je potlačována jejich svoboda a kultura,“ uvádí se v něm například. Dále Čína dle prohlášení Ujgury mučí, ponižuje, násilím sterilizuje, vystavuje znásilnění a odebírá jim děti.

Podepsané země žádají, aby Čína povolila přístup pozorovatelům, včetně nejvyššího komisaře OSN, a aby sestavila komisi pro ukončení rasové diskriminace a přestala bezdůvodně zadržovat Ujgury a jiné muslimské minority. Kromě toho signatáři vyjádřili znepokojení i nad situací v Tibetu a v Hongkongu. Pod toto prohlášení se podepsalo více jak 40 zemí, včetně Česka.

Jedna země však svůj podpis, k velké radosti Číny, stáhla. Touto zemí je Ukrajina. Dle serveru China Daily země středu toto „nezávislé“ rozhodnutí vítá a považuje prohlášení podepsaných zemí za vměšování se do vnitřních záležitostí Číny.

Proč se Ukrajina rozhodla protičínské prohlášení opustit dává do souvislostí server Breitbart. Ukrajina je členskou zemí hospodářské iniciativy Nová hedvábná stezka a nedávno podepsala smlouvu s Čínou na dovoz poměrně málo účinných vakcín proti koronaviru. Dle agentury AP čínská komunistická strana hrozila, že tuto smlouvy vypoví, pokud Ukrajina nestáhne svůj podpis. Dle Breitbartu ovšem členství Ukrajiny v Nové hedvábné stezce nebránilo v tom, aby uvalila sankce na čínské firmy, které se snažily ovládnout strategicky významnou firmu na výrobu proudových motorů pro vojenské účely.

A i když je Ukrajina stále spojencem USA, s prezidentem Joe Bidenem je stále víc na kordy, protože Biden udělal směrem k Putinovi řadu ústupků, například odmítl sankce na plynovod Nord Stream 2. Také dle Breitbartu urazil Ukrajinu, když prohlásil, že je moc zkorumpovaná, než aby mohla vstoupit do NATO. A přitom nevysvětlil, jaké vztahy má s ukrajinskými oligarchy jeho rodina.

„Podle zpráv z června poté, co se setkal s Putinem a odmítl předsummitové setkání se Zelenskym, Biden zastavil vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 100 milionů dolarů. Ukrajina už má za sebou téměř deset let občanské války v oblasti Donbasu proti ruským separatistům,“ píše Breitbart. Podotýká, že agentura AP se odvolává na „západní zdroje“, když tvrdí, že Ukrajinu ke stažení podpisu přiměla hrozba nedodání půl milionu čínských vakcín, ale už si nevšímá toho, že nejsilnějším zastáncem vyšetřování diskriminace Ujgurů jsou Spojené státy. A že prezident Ukrajiny Volodymyr Zelensky se v interview přiznal, že byl zklamán a nepříjemně překvapen Bidenovou neochotou konfrontovat se s Putinem. Nicméně Ukrajina Washington v OSN podpořila například tím, že nehlasovala pro odsouzení USA za ekonomické embargo Kuby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…