Tak pozor: Babišovi můžou ,,zachránit zadek". A opozice nebude ráda, pokud jde o Čapí hnízdo

27.03.2019 8:43

Policie ukončila vyšetřování případu dotací pro Farmu Čapí hnízdo, v němž čelí stíhání i premiér Andrej Babiš (ANO) a někteří členové jeho rodiny. Obvinění a jejich obhájci si nyní mohou prostudovat spis a navrhnout jeho doplnění. Svůj komentář k tomu napsal na serveru Respekt.cz Jaroslav Spurný, jenž se domnívá, že se celá věc může protáhnout až do příštích voleb. A Sabina Slonková na serveru Neovlivní.cz pro změnu píše o tom, že je tlak na to, aby došlo k překvalifikování případu.

Tak pozor: Babišovi můžou ,,zachránit zadek". A opozice nebude ráda, pokud jde o Čapí hnízdo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

„Byla uzavřena policejní část trestního řízení, která začala na sklonku léta 2017. Detektivové mají za to, že se jim podařilo shromáždit dost důkazů k obžalobě. Podstatné jsou písemné dokumenty, především ty, které se týkají bankovních transakcí a založení společnosti Čapí hnízdo, dále žádost o dotace a důležitou roli hrají i posudky. Obvinění a jejich obhájci mohou navrhnout ještě doplnění některých důkazů. Policie může samozřejmě jejich návrhy odmítnout jako nadbytečné,“ konstatuje Spurný a dodává, že státní zástupce by mohl podat ještě do léta obžalobu k soudu. 

Anketa

Pokud bude Babiš obžalován v kauze Čapí hnízdo, měl by odstoupit?

17%
83%
hlasovalo: 15315 lidí

Původní text ZDE

„Případ, který z laického ohledu vypadá jednoznačně, je z právního ohledu docela komplikovaný. Hlavní obžalovanou je Jana Mayerová, která podle policie dotační podvod provedla. Vymyslela jeho princip a podepsala většinu dokumentů včetně žádosti o evropskou dotaci, na jejímž podkladu Čapí hnízdo peníze inkasovalo. Soud jí bude muset dokázat vinu, aby mohl odsoudit i Andreje Babiše a jeho rodinu jako ‚pomocníky‘ trestného činu. Podle právníků, kteří jsou do případu zasvěceni, může být složité Mayerové dokázat podmínku trestného činu – tedy úmysl i motiv,“ dodal Spurný, jenž se obává, že při schopnostech Babišových obhájců a komplikovanosti případu je málo pravděpodobné, že uslyšíme pravomocný rozsudek do podzimu 2021, kdy se mají konat příští volby.

Reportérka Sabina Slonková pak ve svém komentáři zmiňuje jméno Jaroslava Šarocha, jenž se může stát prvním státním zástupcem, který poslal před soud českého premiéra ještě ve funkci. „Jestli to ale nakonec pražský návladní udělá, to vůbec není jisté,“ zmiňuje Slonková, podle jejíchž informací je policejní komisař Pavel Nevtípil připraven podat Šarochovi návrh, aby obviněné v kauze Čapí hnízdo obžaloval. Šaroch nyní svůj postoj prozradit nechce. 

„Doposud komisaře Nevtípila vždy podržel, šel s ním do Sněmovny zdůvodňovat policejní žádost o premiérovo vydání. Posvětil jeho obvinění a zamítl stížnosti Babišových advokátů. Zároveň ale v porovnání s jinými žalobci pracuje v poněkud volnějším tempu. Nikoli proto, že by se flákal. Jaroslav Šaroch má zkrátka pověst hnidopicha. To, s čím se jeho kolegové vypořádají ve dvou odstavcích, Šaroch pořeší na dvou stránkách. Je zkrátka extrémně pečlivý a důkladný, neponechává nic náhodě,“ poznamenává Slonková. 

Původní text ZDE

A uvádí také plán, jenž by se měl proslýchat ze zákulisí justice a bezpečnostních kruhů. „Jak premiérovi pomoci. Například tím, že případ bude takzvaně překvalifikován, tedy, že se změní úmyslný trestný čin na neúmyslný a ten bude následně promlčen,“ konstatuje Slonková.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…