Tak to je bomba: Masaryka zabili agenti Velké Británie, tvrdí kniha

29.12.2015 7:01

Lidové noviny přinesly text o nové hypotéze ohledně smrti ministra zahraničí Jana Masaryka. Čerpají z nové knihy Kauza Jan Masaryk – nový pohled Václavy Jandečkové, která uvádí, že Masaryka zavraždili britští agenti.

Tak to je bomba: Masaryka zabili agenti Velké Británie, tvrdí kniha
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí
reklama

Podle Jandečkové měl ministra Masaryka shodit z okna Černínského paláce úředník ministerstva Jan Bydžovský, spolu s plukovníkem Františkem Fryčem, a to na příkaz britské tajné služby SIS. 

Tato teorie vychází z dokumentů komunistické StB, jež byly dosud historiky považovány za nehodnověrné. Bydžovský se přitom k podílu na vraždě Jana Masaryka doznal v lednu 1950 poté, co byl pět měsíců vězněn. Jandečková se však nyní domnívá, že i když byl na Bydžovského činěn nátlak, doznal se k vraždě spontánně. 

Ministr Masaryk měl být zabit z jednoho jediného důvodu – odmítal jet do Londýna. Bydžovskému to prý měl přikázat generální sekretář ministerstva Arnošt Heidrich, agent britské tajné služby. 

Smrt Jana Masaryka je dlouhodobě opředena řadou záhad, a i přes mnohá oficiální vyšetřování nebyla nikdy objasněna. Jedna z nejšílenějších teorií dokonce tvrdí, že Masaryk zabit nebyl, že z okna vypadl jeho dvojník a ministr dožil v klidu v nějakém kibucu. 

Teorii Jandečkové o tom, že Masaryka zabily britské tajné služby, zpochybňuje mimo jiné autor nejrozsáhlejšího Masarykova životopisu Michal Kolář. „Myslím, že britská tajná služba u nás po válce nebyla zase tak moc aktivní, monitorovala situaci a pak byla překvapena jejím rychlým zvratem. Masaryk měl skvělé kontakty s nejvyššími britskými kruhy a jeho smrt vyvolala právě v Británii největší odezvu,“ uvedl Kolář s tím, že neví, proč by jej měly chtít zabít. 

Jandečková však i na toto má odpověď – do britské tajné služby mohli být infiltrování sovětští agenti. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

O tom Rosí v Newsroomu nepípne, to jim vyhovuje. Žantovský o mediální radě a sudeťáckém metálu od Posselta

7:47 O tom Rosí v Newsroomu nepípne, to jim vyhovuje. Žantovský o mediální radě a sudeťáckém metálu od Posselta

TÝDEN V MÉDIÍCH Přijmout nejvyšší vyznamenání Sudetoněmeckého krajanského sdružení se dá přirovnat …