Foley tvrdí, že zahraniční investoři začínají být v Číně čím dál tím víc nespokojenější. Podle komentátora Reuters je země i po dvou letech, co v jejím čele stojí prezident Si Ťin-pching, stále málo otevřená a modernizovaná. „Je velmi pravděpodobné, že se to příští rok o mnoho nezlepší. Jsem přesvědčen že rok 2015 bude pro Čínu rokem promarněných příležitostí," konstatuje Foley, který však připouští, že čínskému prezidentu nelze upřít snahu o zlepšení situace.
„Si Ťin-pching byl rozhodně aktivní. Odvolal některé neschopné politiky a vysoké úředníky. Zaměřil zvýšenou pozornost na nadbytečné průmyslové kapacity i oblast energetiky. Dokonce je dnes v Číně možné otevřeně hovořit o růstu HDP pod 7 %. To přitom v posledních dvaceti letech skutečně nebylo možné," chválí Foley.
Naopak Foley kritizuje nesplnění slibu čínského prezidenta, který se týkal uvolnění trhu. „Přeshraniční burzovní systém s Hong Kongem se prakticky vůbec nerozjel a tvoří na šanghajské burze pouhá 2 %. K dobru nelze Ši Ťin-pchingovi přičíst ani skutečnost, že devizové rezervy se za poslední dva roky zvýšily o plných 600 miliard dolarů, což způsobily trvalé zásahy státu do měnového trhu," vypočítává negativa Foley.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro