Tak trochu jiný pohled na francouzské volby. Český novinář náhodou zabloudil do ghetta....

23.04.2017 6:18

Ekonomický program jednotlivých francouzských prezidentských kandidátů shrnuje na svém blogu na serveru Aktuálně.cz novinář z týdeníku Ekonom David Klimeš.

Tak trochu jiný pohled na francouzské volby. Český novinář náhodou zabloudil do ghetta....
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Le Pen, Fillon, volby

Novinář popisuje, jak se náhodou ocitl při procházce francouzským městem uprostřed malého ghettta, a jak mu to dalo úplně jiný pohled. "U výpadovky srovnáno několik stanů, karavanů, přístřešků. Všude bláto, odpadky, smutné, netečné pohledy. A nad nimi na kopci se klenulo centrum moderního umění – úspěch kulturní Francie. Přestože mi o souboji Marine Le Penové, Emanuela Macrona, Francoise Fillona či Jeana-Luca Mélenchona vyprávěla spousta chytrých Francouzů, právě tam jsem měl pocit, že konečně chápu ten zmatek, který se v neděli projeví u prvního kola „présidentielle“, prezidentských voleb, ze kterého vzejdou dva postupující pro finálový souboj v květnu," píše komentátor.

Klimeš poukazuje na poslední šetření agentury Ipsos, podle kterého si 85 procent Francouzů myslí, že země jde špatným směrem. Ve srovnání s ostatními evropskými státy je to podle Klimeše extrém. Důvodem je především stále mimořádně vysoká 10procentní nezaměstnanost a mizerná perspektiva především pro mladé lidi.

Celý text je ZDE

Takže jakkoliv je důležité téma bezpečnosti, je to především o ekonomice.

To podle Klimeše pochopila i Le Penová a sepsala program, který není de facto možné rozstřelit. Svými sliby se zcela dostala mimo rámec normální ekonomické debaty. Chce radikální snížení daně z příjmů fyzických osob o 10 procent. Chce i nižší daně pro střední a malé firmy. Masivně by ulevila i rodičům. Na straně příjmů pak vyrukuje s těžko vyčíslitelnými náklady za odchod z eurozóny či vyšším zdaněním zahraničních pracovníků, popsal KLimeš.

Nicméně soupeři se snaží. Macron by propustil 120 tisíc státních zaměstnanců, ušetřil státu ročně 60 miliard eur výdajů, upravil 35hodinový týden (posvátný totem francouzských socialistů).

A protože pravděpodobně opravdu půjde o ekonomiku až první řadě, musíme do úvah znovu přibrat republikánského kandidáta Fillona, píše Klimeš.

Do ledna byl Fillon hvězda průzkumů, pak kvůli skandálům spadl, ale jeho ekonomický radikální program pořád budí emoce. Obdivovatel Margaret Thatcherové dokázal vést průzkumy, i když slíbil propustit půl milionu státních zaměstnanců, zkrátit zákoník práce z 3000 stran na 150, zrušit 35hodinový týden. Francouzskou ekonomiku by nastartoval masivními daňovými úlevami pro podniky, které by pak zase začaly nabírat lidi, uvedl Klimeš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z úst premiéra Babiše zazněla rázná odpověď, kterou si přečtete jen u nás. Jde o návrh Žít Brno přijmout v ČR uprchlíky

11:50 Z úst premiéra Babiše zazněla rázná odpověď, kterou si přečtete jen u nás. Jde o návrh Žít Brno přijmout v ČR uprchlíky

Hnutí Žít Brno ústy náměstka brněnského primátora Matěje Hollana navrhuje, aby Brno přijalo několik …