Takhle naštvaného ministra noviny dlouho neviděly: Soudruh, naplivat, zaříznout, zuří válka v ČSSD

05.04.2017 8:15

Pražská ČSSD je v krizi. Poté, co se urazil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a odmítl stranu vést do voleb, ČSSD neví, kdo jiný bude jejím lídrem. Píše o tom MF Dnes i Právo.

Takhle naštvaného ministra noviny dlouho neviděly: Soudruh, naplivat, zaříznout, zuří válka v ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík

„Naštval jsem se, že neprošla kandidátka, jak byla dlouhodobě domlouvaná,“ zdůvodnil svůj odchod z postu lídra Ludvík. Nelíbilo se mu totiž, s jakými spolustraníky má do voleb jít. Jeho přáním bylo především obsazení druhé pozice kandidátky, kde chtěl vidět svou dlouholetou spojenkyni, exmístopředsedkyni strany Lenku Tesku Arnoštovou. Ta na posledním sjezdu na místopředsednický post nekandidovala.

„Vysloveně jsem na ní klečel, aby teď na sjezdu nekandidovala na místopředsedkyni ČSSD a pustila ten post Petru Dolínkovi. Že bude dvojka do Sněmovny. Já jí to garantoval. A oni ji pak takhle zařízli. To bych si musel plivnout, kdybych na takové kandidátce zůstal,“ rozčílil se Ludvík. Na posledním zasedání krajského výboru totiž jeho návrh nebyl schválen, místo toho byl přijat návrh spolustraníka Jana Marhoula, kdy by dvojkou byl současný náměstek ministerstva zahraničí Lukáš Kaucký a Arnoštová propadla na páté místo.

Anketa

Chcete, aby se v ČR usídlila Sorosova Central European University?

3%
97%
hlasovalo: 13393 lidí

Podle Ludvíka je tato pozice tutově nevolitelná. „Jasné zaříznutí. Ještě mi pak řekli, že by tedy ona mohla, ale já v tom případě ne. Takhle to soudruh Dolínek postavil,“ dodal. Jak pak uvedl pro MF Dnes, návratu do pozice jedničky kandidátky se nebrání, ale musela by se vrátit kandidátka do původní podoby. Volební manažer Jan Birke by byl rád, aby se tak stalo. „Teď je potřeba hlavně zchladit hlavy,“ řekl.

Do celé situace se chce vložit i předseda strany Bohuslav Sobotka. „V příštích dnech chci mluvit se zástupci pražské organizace a věřím, že najdeme dobré a sjednocující řešení,“ uvedl pro Právo.

Lídra budou vybírat členové pražské ČSSD až v červnu. Po ministrově rezignaci by jím mohl být buď výše zmiňovaný Kaucký, nebo pražský náměstek Dolínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…