Taková čest? Náš generál Petr Pavel bude v NATO rýsovat strategii na zastrašení Ruska

18.03.2015 8:31

Český generál Petr Pavel, který se stane od června druhým nejvyšším mužem v NATO – předsedou vojenského výboru, si myslí, že Severoatlantická aliance zaspala a je nutné reagovat na stále agresivnější Rusko. Jeden z hlavních kroků, který chce v rámci NATO učinit, jsou masivní vojenská cvičení, která podle něj mají Rusko odstrašit. Píšou Hospodářské noviny.

Taková čest? Náš generál Petr Pavel bude v NATO rýsovat strategii na zastrašení Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel
reklama

„Jestliže chceme na jakéhokoliv protivníka působit odstrašujícím dojmem, musíme také ukázat schopnost reagovat,“ prohlásil Petr Pavel. Ten chce prý také konkurovat ruské propagandě informačními kampaněmi. Český generál, který bude brzy vrchním velitelem všech aliančních vojáků, má v plánu provádět rozsáhlá vojenská cvičení, aby prý tak NATO odpovědělo na ruské vojenské manévry. Podle něj nemá smysl stavět nové základny v Pobaltí a v Polsku, jelikož dnešní války jsou prý mobilní. „To je jako budování opevnění, ale dnešní válka je manévrová, mobilní,“ odůvodnil své tvrzení.

V Hospodářských novinách píšou, že dle českého generála Petra Pavla se ruská armáda za dobu Putinova vládnutí zmodernizovala a jen od roku 2013 již absolvovala šest vojenských rozsáhlých cvičení, z nichž to největší čítalo 160 tisíc vojáků. Pavel míní, že Severoatlantická aliance v posledních letech dokázala uspořádat cvičení jen o šesti tisících vojácích a Rusko by si to mohlo vynaložit prý jako slabost NATO. Podle HN Vladimir Putin nařídil tento týden bleskovou prověrku bojeschopnosti 40 tisíc vojáků. Český generál navrhuje, aby NATO okamžitě udělalo podobné cvičení. „Na to musíme být schopni odpovědět přibližně stejnou mírou. Udělejme jedno patnáctitisícové cvičení v Pobaltí, druhé v Bulharsku, třetí klidně na druhé straně v Portugalsku,“ navrhl Pavel a dodal: „Prokažme, že máme schopnost nasadit značnou vojenskou sílu stejně rychle. Že jsme schopni zasáhnout kdekoliv, kde se vyskytne nějaký problém,“ prohlásil Pavel.  

Obdobně jako Petr Pavel na věc nahlíží i nejvyšší americký generál Martin Dempsey a stejně tak i někteří čeští politici. „Nevyčítal bych Estonsku nebo Litvě, které sousedí s Ruskem a mají silné ruské menšiny, že usilují o stálé základny NATO vzhledem k tomu, co se stalo na Krymu. Společná cvičení jsou však zřejmě levnější a efektivnější,“ řekl Bohuslav Sobotka. Stejný názor zastává i ministr obrany Martin Stropnický, který je také pro vojenská cvičení, na druhou stranu ale podle HN chápe, že státy sousedící s Ruskem volají po stálé přítomnosti aliančních vojáků.

Podle Petra Pavla, bychom měli v rámci aliance také podporovat tu část obyvatel Ruska, která je proti Vladimiru Putinovi. „Mohli jsme apelovat na liberální část Rusů, v opozici jich ještě nedávno bylo padesát procent. My jsme je v tom ale nechali, hodili jsme všechny Rusy do jednoho balíku,“ řekl Petr Pavel. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ste
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…