Taková hrůza: Čeští občané vyzrazují informace Rusům. Bude se za to trestat, navrhuje BIS

20.11.2017 11:54

Bezpečnostní informační služba (BIS) žádá, aby se mezi trestnými činy objevil také trestný čin schraňování informací a vyzrazování těchto informací cizí státní moci. Tajná služba v této souvislosti varuje především před aktivitami ruské strany v Česku. Zprávu přinesl server Česká justice.

Taková hrůza: Čeští občané vyzrazují informace Rusům. Bude se za to trestat, navrhuje BIS
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Evropa, Rusko

„Získávání, prověřování nebo vyhodnocování nejen tajných, ale jakýchkoli informací o komkoli by mělo být dalším trestným činem, pokud taková činnost způsobí jinému újmu a pokud je záměrem vyzradit informace cizí moci. Na to, že v návrhu novely trestního zákona oproti původnímu záměru toto ustanovení chybí, upozornila v rámci připomínek Bezpečnostní informační služba (BIS). Podle poslední zprávy BIS občané ČR vyzrazují ve velkém citlivé informace Rusům a republice to způsobuje rozsáhlé škody,“ píše server.

Celý článek naleznete zde

BIS se proto obrátila na zákonodárce v připomínkovém řízení a požádala je, aby do trestní novely příslušné ustanovení doplnili. O trestnosti schraňování rizikových informací a jejich předání cizí moci se uvažuje od roku 2015. Nemuselo by přitom jít o informace utajované. Podstatné by mělo být, že vyzrazení daných informací může ohrozit Českou republiku. Takovou informací mohou být např. zprávy o uprchlících nebo zprávy o zdravotním stavu či zvycích politiků či jiných osob hrajících důležitou roli v českém státě.

Proč zrovna informace o zdraví? Třeba proto, že skrze informace o zdraví či zvycích lze pomoci vyvinout tlak na danou osobu, kterou chtějí tajné služby, i ruské tajné služby, využít k získání dobrovolného či ne zela dobrovolného spolupracovníka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politická agitace? Státní univerzita čelí hněvu Okamury. Za vše může tento její počin

21:41 Politická agitace? Státní univerzita čelí hněvu Okamury. Za vše může tento její počin

Předsedu hnutí SPD Tomia Okamuru doběla rozpalují praktiky státní Univerzity Hradce Králové souvisej…