Takové nesmysly. Lidovci se smějí Nigelovi Farageovi a tomu, co se píše o Evropské unii

05.07.2016 9:32

Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) se zastal na svém blogu na serveru Aktuálně.cz lidoveckého kolegy Tomáše Zdechovského. Nelíbí se mu totiž text blogera Martina Pánka, který rozebírá právě blog Zdechovského a označuje jej jako text plný omylů.

Takové nesmysly. Lidovci se smějí Nigelovi Farageovi a tomu, co se píše o Evropské unii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Pavel Svoboda

„Autor zpochybňuje nejen výrok europoslance Zdechovského, ale i řady renomovaných ekonomů, že Brexit způsobí Británii ekonomické či politické škody. Zajímalo by mě, za co tedy považuje pokles libry (ta mimochodem padala již před referendem) nebo omezení investic. Na pořadu dne jsou totiž i úvahy o rozpadu království, což by přineslo i řadu bezpečnostních rizik. Proč by pak nějaká Anglie a Wales s 56 miliony obyvatel měly mít místo stálého člena v Radě bezpečnosti OSN? Nehledě na to, že národ je emočně rozpolcený a plný xenofobie,“ oponuje Pánkovi Svoboda. 

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Podle Pánka totiž Velká Británie všechny škody vykompenzuje dohodami o volném obchodu, například se Spojenými státy. „Hlavní vyjednavač pro mezinárodní obchod to striktně odmítá. Není prý politikou USA dělat takové dohody s jednotlivými zeměmi, ale s bloky zemí. Nicméně zvláštní vztah USA – UK by jistě mohl být důvodem k výjimce z takové politiky. To však jen za předpokladu, že v budoucnu vůbec nějaké Spojené království bude!“ popisuje také Svoboda. Zpochybňuje i to, že prý Británie začala jednat s 11 zeměmi o budoucích obchodních dohodách.

„Vážně? To mě poněkud udivuje, když ještě oficiálně odchod z EU neohlásila. Zatím se neví, co z Británie zbude. Neví se ani, jaký bude další vztah mezi EU a UK a povinnosti z toho pro Británii vyplývající. A to se nevyjasní dříve, než nastoupí nový premiér. Takže pokud se nějaká jednání vedou, asi nebudou nijak zásadní,“ dodává s tím, že rozhodně není ani pravda to, že by Island navrhoval přijmout Velkou Británii do EFTA. 

Celý text Pavla Svobody ZDE.

Zdechovský se k tématu Brexitu vyjadřuje na svém blogu na serveru iDnes.cz poměrně často. Naposledy se strefoval do Nigela Farage, který odstoupil z čela protievropské strany UKIP. „Šéf britské UKIP Nigel Farage lhal před referendem ve Velké Británii o mnoha skutečnostech a tento týden ve svých lžích pokračoval na půdě Evropského parlamentu. Úspěchem britského referenda blažený Farage před plným sálem prohlásil: ‚Vím, že prakticky nikdo z vás nikdy v životě nedělal pořádnou práci nebo podnikal, obchodoval či kdy vytvořil jakékoliv pracovní místo‘," uvedl například Zdechovský.

„Zajímalo by mě, zda poslanec Farage, který patří mezi největší absentéry v Evropském parlamentu, přiznal svým voličům a zastáncům Brexitu, že bude dostávat do konce svého života několik tisíc eur měsíčně z Evropské unie. Proto může být vysmátý a dál si říkat své nesmysly nejen o Unii dle českého přísloví: Pan Farage rád pije víno a káže vodu,“ strefoval se do Farage. Podle něj tento britský politik jen dokázal, že skvěle okopal kotníky celé Evropě a umí výborně tlachat. „Proto možná vystoupení Velké Británie z Evropské unie nebude taková tragédie. Pokud přijdou do Evropského parlamentu místo Nigela Farage poslanci, kteří budou pracovat a nebudou lhát, bude vlastně Brexit nejlepším řešením, které nás v historii EU mohlo potkat,“ uzavřel Zdechovský.

Celý text Tomáše Zdechovského ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

10:07 „EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

Premiér Babiš včera navštívil Maďarsko a spolu se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem si proh…