Takto Rusové vyrábějí propagandu. Americký novinář se nechal najmout a sepsal unikátní svědectví

03.06.2015 21:31 | Zprávy

Adrian Chen, novinář a spisovatel, podnikl investigativní reportáž do hlubin ruského trollingu. Rusko totiž ze šíření dezinformací udělalo výnosný byznys, kterým se dnes zabývá nejedna společnost. A co je jejich cílem? Aby na internetu už vůbec nikdo nepoznal, co je pravda a co lež. Podrobnou reportáž uveřejnil deník New York Times.

Takto Rusové vyrábějí propagandu. Americký novinář se nechal najmout a sepsal unikátní svědectví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Všechno začalo ráno 11. září minulého roku, kdy několik představitelů bezpečnostních úřadů v Louisianě dostalo SMS ohledně úniku toxických chemikálií s odkazem na webové stránky columbiachemical.com.

Dané místo je domovem mnoha chemických továren, tedy nešlo o nic tak překvapivého. Avšak žádné oficiální zprávy nevyšly. Mezitím na Twitteru plynuly zprávy ze stovek účtů o ohromné explozi, která se stala v Columbia Chemicals, začal se používat i hashtag #ColumbianChemical, pod kterým se srocovaly informace o výbuchu a výpovědi očitých svědků. Na některých z nich byla i videa explozí či černého dýmu, například z kamery blízké čerpací stanice.

Novinky o úniku zaplavily Twitter spoustě politiků i novinářů, objevovaly se obrázky webových stránek CNN s aktuálními informacemi o výbuchu a na jejich základě adresáti zpráv šířili další poplašné tweety. Dokonce se objevilo i video, na kterém se bojovníci Islámského státu přihlásili k odpovědnosti za výbuch. Kdo si však dal tu práci a podíval se na webové stránky CNN, zjistil, že se nic takového nestalo. Všechno to byl podvod. Fotky, videa, screenshoty, zprávy...

Šlo o vysoce koordinovanou dezinformační kampaň, do které byly zapleteny desítky falešných účtů na sociálních sítích, které cílily na konkrétní osoby, tak aby se jim dostalo co největší pozornosti. Vznikly i přesné kopie webových stránek různých tiskových agentur, aby celá akce působila důveryhodně.

Podobných zpráv se v následujících měsících objevilo víc, mezi nimi například o epidemii eboly, propuknuvší v Atlantě. K šíření paniky pak přispěly stejné twitterové účty, které šířily zprávy o výbuchu v továrně. Opět se vším všudy, videa, fotky, falešné reportáže a #EbolaInAtlanta byl chvíli velmi populární. Internetem proběhlo i video, na kterém jsou lidé v ochranných oblecích, jak odnášejí oběť viru z letiště. Hrála v něm nová písnička od Beyoncé a na videu byla i dodávka s logem místního letiště.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana

5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana

PO STOPÁCH MAJORA ZEMANA Díl Mimikry ze seriálu 30 případů majora Zemana se proslavil písní Bič boží…