Takto prý Britové hlasovali: Muslimové pro EU, křesťané proti ní. A nejen to

24.06.2016 20:53

Sedm z deseti britských muslimů hlasovalo pro setrvání v EU a šest z deseti britských křesťanů hlasovalo pro Brexit. Nejen tato čísla z průzkumu zazněla v pátek večer před kamerami České televize. Došlo i na slova exprezidenta Václava Klause, hradního Hynka Kmoníčka a exministra zahraničí Cyrila Svobody, podle něhož bychom se měli více přimknout k Německu.

Takto prý Britové hlasovali: Muslimové pro EU, křesťané proti ní. A nejen to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie

Česká televize se celý den věnovala odchodu Velké Británie z EU. Nejinak tomu bylo i po osmé hodině večerní, kde před kamerami dokonce padla slova o tom, kdo jak hlasoval. Průzkumy ukázaly, že se šest z deseti Britů, kteří se považují za křesťany, postavilo proti EU, zatímco sedm z deseti muslimských Britů hlasovalo pro setrvání Spojeného království v EU.

Ve vysílání došlo i na slova exprezidenta Václava Klause, který pátek označil za skvělý den, protože se Britové rozloučili s EU. Do Evropy se teď podle Klause může vrátit více demokracie. Někdejší česká hlava státu nešetřila ani britského premiéra Davida Camerona. Ten původně vypisoval referendum a naznačoval, že si přeje odchod Spojeného království z EU, aby následně v samotné kampani bojoval za setrvání ostrovního státu v EU.

„Ještě že se toho nedožila Margaret Thatcherová, ta se musela obracet v hrobě. Možná že by se radovala z dnešních výsledků, to asi ano,“ konstatoval exprezident.   

Své k tématu řekli i ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. „To hlasování nebylo ani tak o samotné EU jako spíše o stylu, jaký EU předváděla. A předvádí ho i v této chvíli,“ varoval host. Odmítl však myšlenku, že by případné oslabení EU, k němuž dnes dochází, znamenalo český příklon k Východu. „Já vždycky tvrdím, že směřujeme na Západ, jenže ten Západ nám v mezičase utekl na Blízký východ,“ zaznělo z úst muže, jenž pracuje pro prezidenta Miloše Zemana.

Nesmíme zapomínat ani na to, že Velká Británie je stálým členem Rady bezpečnosti OSN, díky čemuž měla i EU hned dva hlasy v této významné organizaci. Brzy však bude mít jen jeden, z čehož EU nemůže mít radost.

Varovná slova pronesl i lidovec Cyril Svoboda. „Pokud sdělujeme světu, že není soudržný Západ, že nejde o střední nebo východní Evropu, ale o Západ, tak to je velmi výrazná zpráva,“ varoval. Celá EU se teď musí změnit a my bychom se podle lidoveckého politika měli přimknout k Německu, které teď bude hlavním tahounem EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…