Takto prý úředníci porušují pravidla pro církevní restituce. Okamura bije na poplach a svolává mimořádnou schůzi sněmovny

16. 7. 2014 22:58

Poslanci budou mít příští týden na programu další mimořádnou schůzi. Ve čtvrtek se sejdou kvůli církevním restitucím. Popud k tomu dalo hnutí Úsvit společně s KSČM. Obě strany prý disponují informacemi, že úřady jsou při vydávání majetku příliš vstřícné a nepožadují všechny potřebné dokumenty. Do pořadu České televize Události, komentáře o tom přišli diskutovat ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura.

Takto prý úředníci porušují pravidla pro církevní restituce. Okamura bije na poplach a svolává mimořádnou schůzi sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní kasička

Hnutí Úsvit podle slov jeho předsedy Tomio Okamury dostalo od občanů konkrétní podněty o tom, že Státní pozemkový úřad vydal metodický pokyn, aby jemu podřízené úřady požadovaly od případných restituentů pouze část územního plánu. Konkrétně závaznou textovou část. Okamura však v pořadu upozornil na to, že by úředníci měli správně chtít i obrazovou dokumentaci a že tudíž dochází k porušování zákona o vydávání majetku církvím a náboženským organizacím. Církvím tak prý může být vydáván majetek, na který nemají nárok.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Premiéra Bohuslava Sobotku v této věci již údajně interpelovala ve Sněmovně komunistická poslankyně, leč nedostala uspokojivou odpověď. „Kvůli tomu, že se nemůžeme dočkat odpovědi na tak flagrantní porušení zákona, žádáme mimořádnou schůzi,“ objasňoval Okamura motivy, které vedly ke svolání poslanců. „My jsme přišli do sněmovny proto, aby se dodržovaly zákony. Proto nyní nemůžeme mlčet,“ dále uvedl. „Jsme takoví hlídací psi,“ konstatoval.

Ministr kultury Daniel Hermann existenci metodického pokynu razantně odmítl. „Vylučuji, že k něčemu takového došlo. Osobně jsem to zjišťoval. Nicméně chápu, že veřejnost i poslanci mají zájem dozvědět se, jak je zákon naplňován,“ uznal snahu Úsvitu i komunistů o svolání mimořádné schůze.

Důkazem dodržování zákona o církevních restitucích pak podle něho může být pomalé vydávání majetku. „Stížnosti na pomalé vydávání majetku existují. To je důkaz toho, že nemůže obcházet zákon. Každá žádost je pečlivě zvažována, řada věcí je v jednání. Naopak čelíme kritice, že jsme moc zdlouhaví,“ vysvětloval.

Blokovat čtvrteční schůzi se vládní koalice podle lidoveckého ministra kultury nechystá. „Povedeme diskuzi a budeme hledat demokratické argumenty,“ uvedl s tím, že pokud se prokáže, že se komunisté snaží prosadit svoje nedemokratické vidění světa, vyvodí z toho příslušné závěry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek: Jak to dopadne? Po Ovčáčkovi promluvili i jiní. Nastane prý zvrat

10:40 Milion chvilek: Jak to dopadne? Po Ovčáčkovi promluvili i jiní. Nastane prý zvrat

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz konstatoval, že demonstrace na Letné …