Tálibán? EU chce posílat víc peněz. Musíme pomoct i urychleným azylem a ochranou, zní

15.09.2021 20:38

Evropská unie hodlá posílat Afgháncům po zabrání země islamisty z radikálního hnutí Tálibán až čtyřikrát větší objem financí než dříve. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová avizovala, že v příštích týdnech země EU do Afghánistánu pošlou první část podpory ve výši 100 milionů eur, a šéf unijní diplomacie Josep Borrell za podpory mnohých europoslanců doplnil, že nutné bude pomoci i tamním uprchlíkům či hovořit s Tálibánem „o lidských právech“. Činitelé EU nejsou sami. OSN žádá, aby do Afghánistánu proudily stamiliony dolarů. Okamžitá pomoc má být nutná pro 93 procent obyvatel Afghánistánu. Informace je na serveru Euractiv.

Tálibán? EU chce posílat víc peněz. Musíme pomoct i urychleným azylem a ochranou, zní
Foto: Repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Anketa

Jste pro zákaz prodeje aut se spalovacími motory v roce 2035, jak chce EU?

1%
hlasovalo: 22370 lidí
Spojenecký odchod z Afghánistánu, kde ve většině regionů země přebrali moc téměř bez odporu islamisté z radikálního hnutí Tálibán, se podepíše na výrazném zhoršení životních podmínek tamních chudých obyvatel, a země Evropské unie proto Afghánistán podpoří stamiliony eur, oznámila dnes v Evropském parlamentu během svého tradičního každoročního poselství o stavu EU Ursula von der Leyenová.

Jmenovala, že na pomoc Afghánistánu, který je pod kontrolou islamistů, země Evropské unie pošlou finanční podporu. A to nebývale velkou.

Šéfka Komise přislíbila, že Brusel v příštích týdnech na podporu Afghánců vyšle 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) humanitární pomoci. Evropská komise přitom již během minulého měsíce na pomoc Afgháncům „přiklepla“ 200 milionů eur, tedy čtyřnásobný objem běžné podpory Afghánistánu.

Že evropské státy musejí pomáhat Afgháncům, si myslí i šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ten uvedl, že EU chce ochránit co největší počet Afghánců či vyjednávat s Tálibánem o „dodržování lidských práv“.

Ukázal i na pomoc afghánským běžencům především prostřednictvím podpory sousedních států, kam by lidé prchající ze země mohli zamířit. „Nikdo neví, jak budou silné migrační proudy. Nebudou takové jako při válce v Sýrii, ale jejich síla bude záležet na vývoji v zemi,“ odhaduje Borrell.

EU je podle něho připravena s Tálibánem jednat a monitorovat situaci v zemi prostřednictvím své mise v Kábulu. Přístup Evropské unie k afghánské vládě, v níž je kupříkladu mezi vládními představiteli i hledaný terorista Sirádžuddín Hakkání, má prý záležet na tom, jak bude nahlížet na terorismus či práva žen. „Mluvit o lidských právech v debatě s Tálibánem může vypadat jako oxymóron, ale musíme to dělat,“ řekl Borrell, podle něhož nově složená vláda zcela prý „neodpovídá představám EU“.

I mnozí europoslanci volají po pomoci afghánským uprchlíkům. „Musíme vybudovat solidaritu mezi členskými státy, abychom mohli přijmout afghánské žadatele o azyl,“ prohlásil podle ČTK litevský europoslanec Petras Auštrevičius z liberální frakce.

Podobně reagovala i nizozemská zelená europoslankyně Tineke Striková, ta by dokonce přijímala i afghánské migranty, kterým byla žádost o azyl v minulosti zamítnuta. „Musejí dostat okamžitou ochranu, i kdyby jejich žádost byla v minulosti zamítnuta,“ burcovala.

Představitelé EU přitom nejsou jediní, kteří tvrdí, že Západ musí posílat humanitární pomoc i finance Afghánistánu i nadále. Generální tajemník OSN António Guterres účastníky ženevské konference k Afghánistánu v tomto týdnu vyzval k rychlé pomoci zemi, které podle něj hrozí masivní potravinová krize. „Po desetiletích války, utrpení a nejistoty čelí nejspíš té nejvíc nebezpečné chvíli,“ varoval s tím, že afghánský stát „zkolaboval“.

Tálibán žádá, aby ostatní státy do země poslaly pomoc, jelikož jsou tamní lidé podle mluvčího islamistů Zabíhulláha Mudžáhida „v ekonomické tísni, mají nedostatek jídla a léků“. „Svět by s námi měl spolupracovat,“ řekl.

OSN proto chystá v rámci konference pro Afghánistán vybrat přes 600 milionů dolarů (téměř 13 miliard korun). Podle organizace je potřeba zajistit životní potřeby téměř pro všechny Afghánce, varuje totiž, že dostatek jídla nemá až 93 procent afghánských domácností, jelikož jim bez mezinárodní pomoci do konce měsíce dojdou zásoby.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdy přidáte učitelům?

Kdy budou učitelé brát minimálně stejně, jako třeba zákonodárci? Včera v hlavních zprávvách na Nově říkali, že vaše vláda dává učitelům málo, že nemají ani na pomůcky, a lze předpokládat, že učitelé budou ze škol odcházet nebo se minimálně nepohrnou učinit noví, a že je to potřeba! Nemyslíte, že by ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

22:20 FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

Ruský prezident Vladimir Putin má dnes kulaté narozeniny. Je mu 70 let. Mimo blahopřání od svých pod…