Táňa Pauhofová, Vica Kerekes a Magda Vášáryová posílají vzkaz do Česka. Vlivným lidem

29.05.2024 17:20 | Zprávy

Herečka, bývalá politička a diplomatka Magda Vášáryová, herečka Vica Kerekes i Táňa Pauhofová patří mezi signatáře otevřeného dopisu, který je zasílán rodině Kellnerových. Autoři listu vyzývají k zastavení normalizace slovenské televize Markíza. „Právě nyní se rozhoduje o tom, jak se jméno kellnerovců zapíše do moderních slovenských i českých dějin. Možná se za pár procent zisku navíc rozhodnete zarazit rozhodující klín do mediální svobody na Slovensku. Nebo se, naopak, vzepřete a vaše televize zůstane u nás součástí první linie obrany svobody a demokracie,“ poznamenávají mimo jiné signatáři.

Táňa Pauhofová, Vica Kerekes a Magda Vášáryová posílají vzkaz do Česka. Vlivným lidem
Foto: Repro Youtube
Popisek: Slovenské herečky - koláž

„Nová vládní moc na Slovensku směřuje naši zemi k maďarskému a donedávna i polskému scénáři. Dělá kroky s cílem zničit svobodu médií a dostat je pod svou kontrolu. Takzvaná ‚alternativně‘ konspirační a dezinformační média jsou s novou vládou v dokonalém souzvuku, dokonce jí přímo slouží. A naopak vládní moc neskrývaně přebrala jejich rétoriku. Prakticky celá bulvární mediální scéna je pod kontrolou oligarchů podporujících současnou vládu. Platí to pro většinu tištěných i elektronických médií,“ píší autoři petice.

„Ministerstvo kultury aktuálně představilo návrh zákona, který znamená likvidaci veřejnoprávní televize a rozhlasu a vytvoření vládní mocí úplně kontrolovaných státních médií. Televizi Markíza vlastní skupina PPF, jejímž vlastníkem je vaše rodina,“ adresují otevřený dopis rodině Kellnerových. Renátě, Anně, Laře, Marii i Petrovi.

„Slovenská veřejnost a Markíza mají historicky speciální vztah. Právě Markíza totiž vybudovala silné zpravodajství a publicistiku, která dokázala na Slovensku suplovat i veřejnoprávní média, když v minulosti neplnila svoji úlohu. Markíza nikdy nebyla jen komerční ‚rodinnou televizí‘, politické dění v jejím zpravodajství vždy sehrávalo významnou úlohu. Fungovalo to – Televizní noviny Markízy jsou dlouhodobě nejsledovanější zpravodajskou relací, často dokonce nejsledovanější relací na trhu celkově. A platí to i naopak – když v dobách vrcholícího mečiarismu hrozilo její ovládnutí prostřednictvím mafie, lidé Markízu bránili doslova vlastními těly. Markíza i v těch nejtěžších chvílích vždy stála na straně demokracie a sehrávala mimořádně důležitou společenskou úlohu,“ dodávají.

„V nedávné době však začaly ve zpravodajství Markízy personální změny, jejichž cílem je zjevně oslabit právě tuto její společenskou úlohu a učinit z ní bezpohlavní bulvární televizi, která, naopak, bude neutralizovat zájem veřejnosti o politiku. Tento proces začal v prosinci 2023 odchodem dlouholetého šéfa zpravodajstvív Makríze Henricha Krejči a dosazením Michala Kratochvíla, který přišel z TV Nova. Ten začal zasahovat do činnosti zpravodajství způsobem, který je podle většíny redakce ‚neslučitelný s vnitřními redakčními směrnicemi CME a televize Markíza‘. Pokud se tento proces ‚podaří‘, tak s výjimkou několika deníků se prakticky celá mediální scéna na Slovensku dostane pod kontrolu vládní moci. Není těžké si domyslet, co je za tím – obchody skupiny PPF se státem. Vláda vyhrožuje, že Markíze zastaví reklamu ze státních zdrojů. Je zjevné, že vzniká nějaká dohoda, podle níž stát bude dále dělat obchody s PPF – pokud PPF ‚znormalizuje‘ Markízu. Obchody se státem tvoří přitom jen část zisků skupiny PPF na Slovensku a v globálním měřítku jsou tyto zisky pro PPF jen ‚drobnými‘,“ píší autoři petice. 

„My, níže podepsaní signatáři a signatářky a občané a občanky Slovenské republiky a České republiky, kterým záleží na demokracii a evropské budoucnosti Slovenska, vás chceme vyzvat, abyste tento proces zastavili, a naopak obnovili nezastupitelnou úlohu, kterou Markíza na Slovensku má. S vlastnictvím médiíí se váže i obrovská společenská zodpovědnost a ve zlomových časech to platí dvojnásobně. Právě nyní se rozhoduje o tom, jak se jméno kellnerovců zapíše do moderních slovenských i českých dějin. Možná se za pár procent zisku navíc rozhodnete zarazit rozhodující klín do mediální svobody na Slovensku. Nebo se, naopak, vzepřete a vaše televize zůstane u nás součástí první linie obrany svobody a demokracie. V Evropě neexistují dva národy, které by k sobě měly tak blízko jako ty naše. To, aby Slovensko bylo i nadále spolehlivým partnerem, je i v zájmu České republiky. Spolu jsme mnohem silnější. A právě vaše rozhodnutí zásadním způsobem ovlivní vývoj na Slovensku do budoucnosti. Není to jen rozhodnutí obchodní, ale zejména morální. Vezměte to, prosím, v úvahu,“ zakončují autoři petice. Vedle slovenských jmen mezi nimi jsou i bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb, režisér Jan Hřebejk či spisovatel a vydavatel Jiří Padevět.

A o co vlastně jde? Tři dny po převzetí Novinářské ceny za pořad Na tělo, vysílaný v soukromé televizi Markíza, moderátor Michal Kovačič v přímém přenosu zkritizoval vlastní televizi. Vedení Markízy totiž oznámilo, že relaci po eurovolbách stahuje z vysílání. Moderátor Michal Kovačič si servítky nebral.

„Boj o podobu televizního zpravodajství televize Markíza probíhá už celé měsíce,“ řekl v závěru pořadu Na tělo jeho moderátor Michal Kovačič. A pokračoval: „Čelíme tlaku nejen od politiků, ale i od vlastního vedení. Pokusy o zavedení cenzury v diskusích začaly hned začátkem roku a dennodenním tlakům krátce poté čelily i Televizní noviny. Díky tomu, že se naše redakce nelekla, semkla se a společně se jim postavila, dodnes má jinou podobu, než do jaké ji vedení televize tlačí. Pořad Na tělo se za šest let stal nejcitovanější a nejsledovanější diskusí na Slovensku, a nic na tom nezměnil ani několikatýdenní bojkot koaličními politiky. Naopak, pořad vítězil v diváckém zájmu i bez těchto politiků – proto by bylo logické, aby vedení televize relaci podpořilo, ale ono se rozhodlo škrtat jeho epizody. Paradoxně v tentýž týden, kdy pořad získal novinářskou cenu. Slovensko právě zažívá boj o orbánizaci našich televizí, na veřejnosti se debatuje o budoucnosti RTVS, ale tento boj se ve skutečnosti odehrává všude. Když to nezastavíme, bude to mít zničující následky pro slovenskou demokracii,“ dodal Kovačič.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

"kelnerovci", jak je familiérně oslovují hysteričtí "umělci" a "novináři", umí bezesporu dobře číst světovou mapu. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevčelka , 29.05.2024 17:47:14
takže nějaké petice je neovlivní. A ten slavný moderátor, který vyletěl, dostal novinářské ocenění od Sorosovi nadace /fondu. Takže jsou to Sorosovci, pracují pro cizí zájmy a proti státu. Tečka.

|  36 |  0

Další články z rubriky

41 procent lidí nevěří na ruskou informační válku. Zjistilo Moravcovo centrum. Expert se chytá za hlavu

13:27 41 procent lidí nevěří na ruskou informační válku. Zjistilo Moravcovo centrum. Expert se chytá za hlavu

Téměř polovina Čechů je názoru, že informační válka vedená Ruskem po začátku invaze na Ukrajinu je p…