Tatranský bandita to dělat musí, on by jinak skončil v base. Kruté ohlasy na noční konec vyjednávání s ČSSD

6. 4. 2018 19:46

Kdo může za to, že vyjednávání ANO a ČSSD o vládě skončilo v podstatě jaderným výbuchem? Své k tomu řekli předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, někdejší europoslanec sociální demokracie Libor Rouček, předseda ČSSD Jan Hamáček nebo jeho zástupce Jiří Zimola. Se svou troškou do mlýna přišel také rocker a někdejší člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek.

Tatranský bandita to dělat musí, on by jinak skončil v base. Kruté ohlasy na noční konec vyjednávání s ČSSD
Foto: Facebook
Popisek: Andrej Babiš na Tenerife
reklama

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že jednání mezi ČSSD a vládním hnutím skončila krachem. Osobně z toho viní sociální demokracii, která prý trvala na tom, že musí získat post ministra vnitra pro svého předsedu Jana Hamáčka. Sociální demokraté však takovou interpretaci odmítají a nabízejí svůj pohled na průběh jednání.

„Tak Hamáček chtěl vnitro, takže vláda nebude... Vysvětlení Andreje Babiše, proč jednání mezi ČSSD a hnutím ANO po třech týdnech zkrachovala, je naprostý nesmysl. Pravda je taková, že Andrej Babiš ani po pěti měsících od vítězství ve volbách nedokázal sestavit vládu s většinou ve Sněmovně," napsal Hamáček na sociální síti Facebook.

Místo aby uznal vlastní chyby, Babiš podle Hamáčka znovu sáhl k marketingové strategii, kterou uplatňuje už celé měsíce. Útočí na všechny ostatní. Sociální demokraté přitom podle Hamáčka nabídli hnutí jak variantu, že členem vlády nebude žádný z předsedů koaličních stran, tak možnost, že Andrej Babiš zůstane premiérem, ale ČSSD obsadí post ministra financí nebo vnitra, aby se zaručilo, že Babiš nezneužije svého střetu zájmů v kauze firmy Čapí hnízdo. Jenže premiér na nic z toho nepřistoupil.

„A tady se dostávám k druhému důležitému bodu. Andrej Babiš a jeho hnutí opakovaně odmítli návrh na to, že by ve vládě přepustili vnitro sociální demokracii. Tak moc se ho nechtěli vzdát, že radši zahodili tři týdny vyjednávání a velmi reálnou možnost, že bychom vytvořili stabilní vládu s důvěrou a mohli pracovat pro občany této země. Otázka proto nezní, proč ČSSD lpěla na Ministerstvu vnitra. Politici, novináři i občané by se místo toho měli ptát, proč Andrej Babiš na Ministerstvu vnitra trvá tak urputně, že je kvůli tomu ochotný riskovat i budoucnost naší země?“ zeptal se Hamáček.

Statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola dodal, že členy ČSSD nejsou jen on a předseda Hamáček, ale i další tisíce lidí, které by Babiš neměl svými výroky urážet. Další sociální demokrat Libor Rouček doporučil členům hnutí ANO, aby vzali na vědomí, že není normální, aby se premiérem jakékoli skutečně demokratické země stal trestně stíhaný politik. 

O slovo se však přihlásili i členové jiných politických stran. Někdejší volební lídr hnutí Starostové a nezávislí Jan Farský na sociální síti Twitter prohlásil, že Andreje Babiše vlastně celkem chápe. Tuší, proč se trestně stíhaný člověk s minulostí spolupracovníka komunistické Státní bezpečnosti odmítá zříci kontroly nad Ministerstvem vnitra. Jen se to Farskému zdá poněkud děsivé. Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil se zamyslel nad tím, že Babišovi ve skutečnosti nejde o skutečná jednání o vládě a že si jen přeje co nejdéle protahovat působení své vlády v demisi, kterou má plně pod kontrolou.

Skalní příznivec Miloše Zemana Vilém Rössler však věří, že vše nakonec dopadne tak, jak si to přál prezident Miloš Zeman, totiž že bude ČSSD z opozičních lavic podporovat menšinovou vládu Andreje Babiše.

Novinář Petr Sedláček to však vidí jinak. Andrej Babiš podle jeho názoru dělá všechno, co může, aby neskončil ve vězení. Pokud chce ale skutečně uspět, bude se muset svých politických funkcí držet až do smrti nebo alespoň do okamžiku, než se mu podaří prchnout ze země. Svému konci prý však Babiš stejně neunikne.

Také aktivista Martin Uhlíř poznamenal, že Andrej Babiš tolik lpí na Ministerstvu vnitra, aby se vyhnul vězení.

„Každopádně svému konci neunikne. I Hitler budoval tisíciletou říši – a hovno. Po jeho pádu bude nutný nový lustrační zákon, přisluhovači tatranského bandity musí být potrestáni – a také proto, že státní správa bude těmito prorostlá jako rakovinou,“ napsal novinář z Ostravy.

 

Někdejší člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek sadu reakcí uzavřel připomínkou, že podle Ústavy se formálně nalézáme v prvním pokusu o sestavení vlády. Půl roku po řádných volbách. Mohou za to trestně stíhaný premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman. Toho Štěpánek označil za „mstivého a poťouchlého svéhlavce“. Otázkou však je, jak dlouho to ještě budou Češi, Moravané a Slezané ochotni trpět.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadávky Nohavicovi: Úder zpět. A nové info

6:34 Nadávky Nohavicovi: Úder zpět. A nové info

ANKETA „Myslím, že zmrd je spíše Matěj Hollan,“ říká hudebník Petr Štěpánek v reakci na slova, která…