Telička v ČT: Kdybych byl na místě Babiše a chtěl ten problém navždy sprovodit ze světa...

18.12.2018 22:19

České vládní úřady a významné instituce se začínají zbavovat mobilních technologií původem z Číny. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jsou prostředkem ke špionáži. Europoslanec Pavel Telička (nestr.) v Interview na ČT24 uvedl, že je to překvapení, které se dalo čekat, a varuje před Čínou, která prý používá možná stejné hybridní zbraně jako Rusko. „Dnes jsou to mobily a informace, zítra to může být něco, co se dotkne zdraví a života lidí,“ varuje.

Telička v ČT: Kdybych byl na místě Babiše a chtěl ten problém navždy sprovodit ze světa...
Foto: Petr Kupka
Popisek: Europoslanec Pavel Telička na přednášce pro studenty Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava

Včera vláda dospěla k tomu, že premiér Andrej Babiš se nebude účastnit vládní Rady pro evropské strukturální a investiční fondy, a to kvůli výhradám eurokomisaře pro rozpočet. Rozhodně to však podle Teličky není téma, které by mělo zastínit například nadcházející evropské volby. „Není to tak, že Evropa touto kauzou žije,“ uvedl s tím, že samozřejmě v momentě, kdy se vyrýsovalo, že to bude na programu jednání, to rezonovalo na půdě europarlamentu velmi silně.

Česká vláda ani premiér to podle Teličky ze začátku nevzali zrovna za správný konec. „Tou pražskou odezvou vyloženě nutili Evropský parlament, aby k takovému kroku přistoupil. Říkat o právní analýze od Komise lež nebylo šťastné,“ dal za příklad europoslanec.

Anketa

Dělal Andrej Babiš v roce 2018 České republice v zahraničí ostudu?

11%
89%
hlasovalo: 16205 lidí
Premiér si nakonec za podpory vlády vybral jednu ze tří variant, kterou mu pro vyřešení situace navrhoval komisař Oettinger. Telička se neodhaduje říct, že tím bude problém střetu zájmů z pohledu evropského práva vyřešen. „Jestli to, co chystá česká vláda nebo premiér, je uspokojí, nevím. Ještě nás čeká audit Komise,“ připomněl europoslanec s tím, že ještě uvidíme, co audit ukáže. Až pak Komise vyhodnotí, zda je vše vyřešeno.

Následně Telička prozradil, co by v takovém případě udělal on sám. „Kdybych já byl v té situaci a chtěl bych jako premiér tento problém provždy sprovodit ze světa, abych nebyl zranitelný a neomezovalo mě to ve výkonu funkce, volil bych jinou z těch dalších dvou variant. Buď se vyvázat definitivně z Agrofertu, nebo odejít z politiky,“ uvedl europoslanec.

Telička doufá, že vláda už pochopila, že nešlo o žádnou kampaň, ale o zcela seriózní právní analýzu, kterou dělal nezávislý odborný subjekt zastupující Komisi v celé řadě nejrůznějších sporů. „Žádný z komisařů neměl zájem Babišovi podtrhávat nohy,“ zdůraznil.

Včerejší vyjádření vicepremiéra Richarda Brabce (ANO) v České televizi, že šlo o kampaň českých europoslanců přenesenou do europarlamentu, důrazně odmítl. „To mu asi někdo nakukal, nebo šlo o PR doporučení, jak odklonit pozornost,“ míní Telička a připomíná, že iniciativa vzešla z frakce, kde není ani jeden český poslanec.

Znovu pak Telička připomněl, že nic takového ale nezastíní ani takový Brexit. To je podle něj katastrofa od samého počátku. Velká Británie se velmi těžko vypořádává s Brexitem. Podle dnešních vyjádření to vypadá, že se Velká Británie chystá velice vážně na variantu tvrdého Brexitu, kterou si téměř nikdo nepřál.

Když to bude tvrdý Brexit, tedy bez dohody, všechny ty důsledky a dopady budou podstatně zásadnější, míní europoslanec. „Stále doufám, i když asi nerealisticky, že do 19. března před odchodem je ještě prostor pro druhé hlasování nebo nějakou korekci,“ řekl s tím, že skutečný dopad pro české, nebo unijní občany, ale i byznys a turisty atd. by byl zásadní problém.

Premiérka Mayová neuspěla ani s dalšími pokusy jednat o dohodě, která už byla uzavřena. Mohla EU v tomto ohledu udělat nějaký vstřícnější krok ve vztahu k Velké Británii? Zajímala se moderátorka Zuzana Tvarůžková. „Pokud ukončíte jednání s dohodou, znamená to, že jste s dohodou v zásadě spokojení. Pak najednou jedna strana říká druhé, že se dohodly, a ještě chtějí něco dalšího. Kdyby EU řekla, že v něčem může hledat dál další řešení, kde je záruka, že někdo zase neřekne, že je to stále málo a chtějí další,“ uvedl Telička, podle kterého je problém především ve vnitropolitické dimenzi Británie.

Česko se nyní zabývá svou vlastní národní bezpečností. Pro Teličku podle jeho slov není vůbec žádným překvapením, že technologické společnosti Huawei a ZTE jsou v Česku podezřelé z průmyslové špionáže pro Čínu. Touto problematikou se prý nějaký čas Telička zabývá coby zpravodaj nové legislativy ke kybernetické bezpečnosti.

Byl prý tak na mnoha jednání i v Americe, kde mluvil s americkými subjekty v oblasti bezpečnosti a americkými firmami. „Ptal jsem se jich, jaký mobil si mám koupit. Řekli, ať si rozhodně nekupuji čínský, protože jsou vyráběny tak, že přes ně jsem už zranitelný i jako fyzická osoba, jako spotřebitel,“ uvedl Telička.

Už v minulosti o tom informovala i Bezpečnostní informační služba. Nyní přichází NÚKIB s tím, že všechny státní úřady, velké významné instituce a společnosti se těchto technologií mají zbavit. „Na něco takového už příslušné ústřední orgány státní správy upozorňovaly dříve i na unijní úrovni. Otázka spíše je, kdy až přišla reakce,“ dodal Telička.

Závěrem poznamenal, že v této oblasti jsme z pohledu vzdělanosti nejen jako spotřebitelé hendikepovaní. „To myšlení u nás bylo takové, že jsme věřili, že ten telefon není problém. Já vám ale klidně hacknu domácnost přes ledničku. Nesmíme se dívat jen na Huawei, ale i další výrobky. Jak jsou vlastně certifikované, zajištěné a jaká je jejich míra bezpečnosti,“ dodal Telička s tím, že právě o tom nová legislativa ke kybernetické bezpečnosti naštěstí je.

Kromě toho Telička ve srovnání ruské kybernetické války s čínským usilím vidí jisté podobnosti. „Tady je velmi sofistikovaný přístup, do kterého jde mnoho peněz. Dlouho se to podceňovalo. Jsou ale země, které jsou na tom ještě hůř. EU je ale tak silná, jak silný je její nejslabší článek,“ řekl a dodal, že v politických sférách je vliv Kremlu a Pekingu značný.

„Tuhle situaci považuji za velmi vážnou. Nejsme sice v období studené války, ale kybernetické války. Dnes je to mobil a informace, ale zítra to už může být úplně něco jiného, co lze tou technologií ovládat. Nechci veřejně říkat, co to může být, ale může se to dotknout zdraví a života lidí,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…