Téměř 60 vojáků obdrželo medaile za působení v zahraničí

27.09.2018 16:35

Téměř šest desítek vojáků dnes obdrželo medaile za působení v zahraničí. Po třech letech se zpět do České republiky vrátili vojáci, kteří sloužili ve strukturách Evropské unie a NATO třeba v Belgii, Polsku, Německu nebo ve Spojených státech, píše ČTK.

Téměř 60 vojáků obdrželo medaile za působení v zahraničí
Foto: Alerion
Popisek: Česká vlajka.
reklama

Česká armáda obsazuje asi 200 těchto pozic, místa se průběžně mění. Jejich počet by se měl v blízké budoucnosti zvýšit v souvislosti s plánovaným navyšováním velitelských struktur NATO.

Vojákům za jejich působení poděkoval ředitel sekce plánování schopností Ministerstva obrany Jaromír Alan. „Zastupovali jste velmi dobře zájmy České republiky. Za to vám náleží poděkování,“ řekl. Dodal, že během tříletého působení v zahraničí získali zkušenosti, které nyní budou moct přenést do české armády.

ČTK a České televizi Alan řekl, že česká armáda vysílá vojáky na různé pozice. Někteří působí v mezinárodních vojenských štábech a plní jeho úkoly, další přímo zastupují ČR v rámci národních zastoupení, tedy například ve stálé delegaci ČR při velitelství v NATO.

Česká armáda má každoročně na zahraničních působištích v Belgii, Německu, USA, Španělsku, Polsku, Norsku, Itálii, Slovensku či Nizozemsku asi 200 vojáků. Jejich počet se podle Alana v rámci rozšiřování velitelských struktur NATO zvýší asi o 20 osob. O konkrétních místech se nyní bude vyjednávat. „Zaměříme se na ty funkcionality, které v České republice nejsme schopni až tak dobře vycvičit a připravovat, využijeme tak zahraniční pracoviště k tomu, aby se tam námi vyslaný člověk něco přiučil, to znamená operační plánování především,“ řekl Alan. Kromě zahraničních pracovišť slouží stovky českých vojáků na vojenských misích třeba v Afghánistánu, Iráku či Mali.

Medailí byl dnes oceněn i vojenský policista Roman Gottfried, který se po třech letech vrátil z Itálie. Sloužil v tzv. NATO Stability Policing Centre of Excellence, které má na starosti trénink a vzdělávání policejních instruktorů a specialistů. „Je to útvar, který se zabývá úkoly, které jsou plněny ve prospěch obnovy a rekonstrukce bezpečnostních složek ve státu, který prošel konfliktem,“ řekl ČTK a České televizi. Na starosti měl přípravu vzdělávacích programů určených pro příslušníky NATO i dotčených zemí. Sestavoval tak třeba jejich učební plán, sháněl učitele a odborníky. „Aby ti, kteří do kurzů nastupovali, měli dostatečné, adekvátní a aktuální informace, které by jim pak pomáhaly v jejich přípravě na výjezd,“ poznamenal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chudák milionář! Covid maskuje zlo, řekl Janek Ledecký. A je mela

8:12 Chudák milionář! Covid maskuje zlo, řekl Janek Ledecký. A je mela

Asi nikoho nepřekvapí, že po zářijovém videu není zpěvák Janek Ledecký rád, že v Česku je lockdown a…