Téměř tři čtvrtiny Čechů hodnotí členství ČR v NATO pozitivně

11.03.2014 14:46

Téměř tři čtvrtiny Čechů považují členství v Severoatlantické alianci za správné. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu Centra transatlantických vztahů ke středečnímu 15. výročí vstupu České republiky do NATO. Nejvstřícnější postoj ke členství v alianci mají pravicoví a středopravicoví voliči, nejméně kladně ho hodnotí stoupenci KSČM.

Téměř tři čtvrtiny Čechů hodnotí členství ČR v NATO pozitivně
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Pražané si připomněli 14. výročí bombardování Jugoslávie letectvem NATO

Členství v NATO má za správné 70 procent populace. Více než osmdesátiprocentní podporu má u voličů ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Z voličů KSČM pozitiva na alianci vidí 53 procent.

Skutečnost, že Česko v roce 1999 vstoupilo do NATO, zná podle průzkumu 21 procent obyvatel. Ředitel centra a bývalý ministr obrany Alexandr Vondra byl s tímto výsledkem přesto spokojen. „Koneckonců to není zase tak málo," řekl na dnešní tiskové konferenci k představení výsledků ankety.

Celý průzkum ZDE

Více než tři čtvrtiny Čechů podle průzkumu podporují aktivní účast NATO v boji proti mezinárodnímu terorismu, 58 procent je pro vysílání českých vojáků do zahraničních misí. Průzkum pro Centrum transatlantických vztahů v polovině února vypracovala výzkumná agentura Ipsos. Zúčastnilo se ho 1031 respondentů z celé ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…