Temné kšefty, rejdy tajné služby, pašování zbraní. A Zemanův Kmoníček pod palbou otázek

01.12.2016 9:25

Na zjištění serveru Seznam.cz, že na pozadí českých diplomatických zakázek se odehrával nelegální byznys se zbraněmi, reagoval i dnešní poradce prezidenta Zemana a exnáměstek ministra zahraničí Jana Kavana Hynek Kmoníček.

Temné kšefty, rejdy tajné služby, pašování zbraní. A Zemanův Kmoníček pod palbou otázek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA

„Ve světě tajných služeb jsem si zvykl, že od toho jsou tajné, aby většinou nebylo všechno vysvětleno,“ říká Kmoníček na otázku, zda má pocit, že rozumí všemu, co se v letech 1998 až 2002 dělo na ministerstvu zahraničí.

Kmoníček byl tehdy náměstkem ministra Jana Kavana a měl mimo jiné za úkol koordinovat práci s tajnými službami. Zároveň si v té době, jak posléze vyšlo najevo, jedna z těchto služeb – vojenská rozvědka – obsazovala řadu postů na ministerstvu svými lidmi. Jejím agentem byl například Karel Srba, generální sekretář ministra.

Celý text je ZDE

Kmoníček dnes říká, že neměl tušení, co vojenská rozvědka na ministerstvu prováděla: „Zpravodajské služby jsou tajné, takže svoje tajnosti udržují a na to, abyste se o ní něco dozvěděli, musíte být jejím členem a to já nejsem,“ uvedl Kmoníček.

Seznam.cz ve středu zveřejnil další reportáž, která přinesla informaci o tom, že na pozadí tehdejších rekonstrukcí zahraničních ambasád se odehrál i nelegální byznys se zbraněmi. Svědectví o tomto dosud netušeném případu poskytl bývalý detektiv, který se před čtrnácti lety podílel na vyšetřování podezřelých rekonstrukcí, a také Cyril Svoboda, Kavanův nástupce ve funkci ministra.

Po Kavanově odchodu začala policie vyšetřovat osm lidí napojených na rekonstrukce ambasád, včetně Karla Srby a zástupců několika stavebních společností. V případě tří zastupitelských úřadů (Záhřeb, Alžír a Nairobi) policisté během tří měsíců shromáždili konkrétní důkazy o umělém navýšení ceny zakázky a Srbu a spol. obvinili z přijímání úplatků, podplácení či porušování povinností při správě cizího majetku. Podle policie byla zakázka v Záhřebu navýšena o téměř dvacet milionů korun, v Alžíru o 6,5 milionu a v Nairobi o 2,3 milionu.

„Poté, co jsme podali obžalobu, tak jsme zachránili majetky v rozsahu 250 milionů korun,“ řekl reportérům bývalý policista, jehož totožnost server tají.

Server upozornil, že celý případ se pod dozorem státní zástupkyně Dagmar Máchové vyšetřoval tři roky, následně byla podána obžaloba, načež při soudním přelíčení sama žalobkyně navrhla všech osm lidí zprostit obžaloby. Tím soud skončil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…