Tento tunel si prý nachystal Hudeček. A Krnáčová mu ho nejspíš zasype

02.12.2014 14:36 | Zprávy

Pražanům hrozí, že budou jen sledovat, jak se jejich město mění ve velké staveniště, jak je jejich chatka nebo zahrádka omezována regulacemi magistrátu, a proces výstavby města se dostane do právních zmatků. To vše v důsledku návrhu Pražských stavebních předpisů, které vypracovalo bývalé vedení města. Současná Rada již dala najevo své značné námitky, například nová primátorka Adriana Krnáčová již o víkendu pro TV Nova uvedla, že je Rada odmítne.

Tento tunel si prý nachystal Hudeček. A Krnáčová mu ho nejspíš zasype
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda

Pražské stavební předpisy, prováděcí předpisy ke stavebnímu zákonu pro území hlavního města, jsou jednou z prvních iniciativ nového vedení města. Tento dokument, stanovující obecné požadavky pro využívání území na stavby, je přitom jeden ze tří zásadních dokumentů ovlivňujících výstavbu ve městě.

Nápady, které jsou dědictvím po bývalém vedení primátora Hudečka, mají podle Bohuslava Svobody, bývalého primátora, několik problematických okruhů.

Nejzásadnější námitkou je výrazné posílení kompetencí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Tento institut byl původně pouze výzkumným orgánem, který měl pro magistrát vypracovávat odborná stanoviska. Primátor Hudeček z tohoto orgánu ale učinil nejmocnější úřad ve městě. Jeho jednobarevná rada zvýšila rozpočet institutu na pětinásobek, a následně si tito úředníci sami „na míru“ napsali Pražské stavební předpisy. Ty vedou k tomu, že o všech klíčových věcech bude rozhodovat tento úřad, který si usurpuje i pravomoci doposud vyhrazené Radě. To, co doposud rozhodovali lidé s mandátem od voličů budou nyní kontrolovat tito nikým nekontrolovaní úředníci.

V Předpisech lze najít mnoho ustanovení zakládajících potenciální problém. Tím prvním je hrozící právní nejistota vzhledem k zásadním odlišnostem od prováděcích předpisů k zákonu, zejména nové prováděcí vyhlášky, která platí od 1. října. „Právní nejistota, jak je všeobecně známo, je stav z podstaty prokorupční, nikoli naopak,“ upozorňuje Svoboda.

Druhým kritizovaným bodem je zahušťování zástavby ve stabilizovaných částech Prahy, což z nich udělá možná až na desítky let permanentní staveniště. Podle názoru zastupitele a poslance ODS by se mělo stavět pouze na doposud nezastavěném území. Kritizována je též provázanost předpisů s budoucím územním plánem, který ale ještě není hotov a nejsou známy ani jeho základní parametry.

Nápady nového vedení města podle něj mohou velmi zkomplikovat situaci například rekreačním chatkám a zahrádkářským koloniím. Stanovuje totiž například to, že „chatka“ může mít maximálně 80 metrů čtverečních, v zahrádkářské kolonii dokonce jen 25. A zakázané jsou jakékoliv neprůhledné ploty, tedy i plaňkové, nemluvě o živých.

„Nová stavební vyhláška přináší chaos a značnou nejistotu pro účastníky územního řízení. A je jakýmsi bianko šekem pro stavebníky a urbanisty, kteří budou mít absolutní kontrolu nad životy Pražanů,“ shrnuje Svoboda.

Předpisy jsou prý v některých bodech i nereálnou utopií. Zejména vize vrátit do Prahy střední třídu, která se ale vystěhovává především z ekonomických důvodů. To přitom není v návrhu řešeno vůbec.

Nový návrh Pražských stavebních předpisů prý může přinést netušené společenské dopady vzhledem k rozšíření vlivu města na územní plánování do oblastí, které doposud byly vyhrazené pouze státu.

Dokument prý také působí zmatečně, když zavádí doposud neznámé právní pojmy, například „městský rodinný dům“. „V návrhu v řadě případů převažuje pohled urbanisty nad pohledem z pozice správního orgánu a jeho řízení,“ upozorňuje bývalý primátor.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Pane Fialo

jaký máte skutečný důvod k podporování Ukrajiny v tak obrovském rozsahu. Jsme malý stát , který má velké ekonomické problémy , není na důchody , zaostává zdravotnictví, školství, jsou problémy ve vězeňství a spousta dalších problémů . Na nic nejsou peníze , ale odkud se berou peníze na podporu Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

21:00 Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

Velká konfrontace je blízko. „Ne víc než tři až čtyři měsíce,“ říká v rozhovoru pro švýcarský magazí…