Teolog Halík je zoufalý: A ten dav, který protestuje proti imigrantům, je jako...

14.06.2015 19:47

Hostem pořadu Jak to vidí na Českém rozhlasu byl teolog Tomáš Halík. S moderátorkou Zitou Senkovou hovořil o tom, jak se daří církvi v ateistické společnosti a zmínil i svůj názor na imigrantské kvóty.

Teolog Halík je zoufalý: A ten dav, který protestuje proti imigrantům, je jako...
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Křesťané se podle Halíka snaží vejít do rozhovoru se společností a snaží se jí ukázat, že nejsou odlišní. „Dnešní pohané kolem nás nejsou úplně pohané v tom dávném smyslu. Jsou to lidé, kteří žijí z křesťanských kořenů naší civilizace. Jsou tedy křesťané více, než si myslí,“ prohlásil Halík v rádiu, který zároveň pozval ateisty do kostelů, aby „přičichli“ k církevním tradicím.

Zároveň si pochvaloval týdenní festival Dny víry, který se blíží ke svému závěru. „Měl jsem přednášku na filozofické fakultě a překvapilo mě, kolik tam přišlo lidí. Jsem rád, že jeví zájem a chtějí se něco dozvědět,“ řekl. Podle něj jsou křesťané nejen v naší zemi pro všechny. „A to nejen v sociálním kontextu. Křesťanství má sloužit i v rozvíjení duchovní kultury,“ myslí si.

Dav jako v Bílé nemoci

Halík se vyjádřil i k imigrantským kvótám, podle něho je to problém, pro nějž nikdo nemá žádné řešení. „Je to jakási celoevropská humanitární katastrofa,“ řekl a dodal, že to jsou lidé s pestrou směsicí osudů. „Jedni jsou pronásledovaní pro svou křesťanskou víru. Ti si azyl opravdu zasluhují. Jejich pomoc by měla vyplývat z naší lidskosti a povinnosti solidarity,“ řekl teolog a přirovnal občany, kteří hlasitě protestují se slogany a transparenty na demonstracích a diskusích na sociálních sítích, k davu, který ušlapal doktora Galléna v Bílé nemoci Karla Čapka. 

  • Celý pořad ZDE

Podle Halíka jde o ekonomickou migraci jako důsledek válek a násilí. Musíme si prý uvědomit, že jim nemůžeme dveře otevřít dokořán, ale taky zavřít na několik západů. „Strašně se bojím narůstající xenofobní nálady v naší společnosti. Je plná předsudků, sobectví a strachu, který pramení z neznalosti,“ prohlásil Halík, podle kterého se navíc Česká republika stává zemí, kde panuje největší strach z muslimů, přitom jich prý máme nejméně.

„Bojíme se tu uprchlíků, ale oni zas tak velký zájem o to žít v Česku nemají. Asi ztrácíme atraktivitu, která byla dána osobností prezidenta Václava Havla,“ odůvodnil s tím, že Havlovi dva nástupci cizince zřejmě neoslovují. „Musíme popravdě říct, že lidé z Afriky toho moc o nás asi vědět nebudou. Jejich snem je bohaté Německo. Nebo Anglie,“ zakončil svou úvahu o imigrantech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vladimir Putin: To si myslíte, že všechny odposloucháváme? Skripal, Ukrajina, Sýrie... My jsme tohle nechtěli. Ty mrtvoly? To je jinak

8:51 Vladimir Putin: To si myslíte, že všechny odposloucháváme? Skripal, Ukrajina, Sýrie... My jsme tohle nechtěli. Ty mrtvoly? To je jinak

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti summitu v Helsinkách sešel nejen s americkým prez…