Teroristé? To myslel mě. Švédská poslankyně vystoupila proti tureckému prezidentovi

29.05.2022 9:58

Turecko dál blokuje vstup Švédska a Finska do NATO. Tureckému prezidentovi Erdoganovi vadí, že ve Švédsku našli útočiště někteří Kurdové. Ty turecký stát často považuje za teroristy. A tady se přihlásila o slovo švédská poslankyně.

Teroristé? To myslel mě. Švédská poslankyně vystoupila proti tureckému prezidentovi
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Prezident země půlměsíce Recep Tayyip Erdogan hřímal do světa, že „v parlamentu některých zemí sedí teroristi“.  Podle deníku Právo, který se odvolal na informace serveru Politico, mu v tu chvíli pravděpodobně vytanula na mysli Amineh Kakabavehová, švédská poslankyně, která bývala v nejútlejším mládí příslušnicí kurdských ozbrojených jednotek.

„Samozřejmě že myslel mě,“ řekla podle webu Politico. „Pro Erdogana je každý zastánce práv Kurdů terorista.“

Turecko již vypracovalo seznam asi tří desítek osob, od nichž má dát Západ ruce pryč a nechat Turecko, aby s nimi naložilo po svém. Kakabavehová je jednou z osob na tomto seznamu. Švédská strana však turecký požadavek odmítla. Dá se tedy čekat, že jednání o vstupu Švédska a Finska do NATO se ještě protáhnou.

Problémem však je, že vstup jakékoli země do Severoatlantické aliance musí jednomyslně odsouhlasit všechny členské země, takže Švédsko a Finsko se bez souhlasu Turecka neobejdou.

Politico navíc tvrdí, že Turecko blokuje vstup Finska a Švédska do NATO především proto, aby si na Spojených státech vynutilo návrat do klubu zemí, které mohou koupit nejmodernější stíhačky F35. Turecko o tuto možnost přišlo, když nakoupilo od Ruska systémy protivzdušné obrany.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…