Této dámy se zastali Zeman i Schwarzenberg. S médii ale mluvit nechce

12.12.2015 21:05

Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi představuje bezmála poklad. A to jak pro Spojené státy, tak pro syrského diktátora Bašára Asada, ale také pro prezidenta Miloše Zemana či exministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Sama se ale s médii bavit nechce. Má k tomu určité důvody.

Této dámy se zastali Zeman i Schwarzenberg. S médii ale mluvit nechce
Foto: M.Kutilová
Popisek: V kurdském městě v Sýrii Kobaní

„Na domácí scéně má velvyslankyně také vlivné zastánce, a to napříč politickým spektrem. Když hrozilo její odvolání kvůli tomu, že jí příští rok bude sedmdesát a měla by podle služebního zákona skončit, postavili se za ni Miloš Zeman i její bývalý šéf Karel Schwarzenberg. Poslanci následně odhlasovali úpravu zákona, tak aby Eva Filipi a rovněž Livie Klausová na Slovensku mohly v úřadech setrvat,“ píše nejen o velvyslankyni v Sýrii server Týden.cz.

Tato dáma má do jisté míry výsadní postavení, protože západní země ve velké většině stáhly své diplomaty ze syrského Damašku. Paní Filipi takřka ve válečné zóně představuje jedinou diplomatku pro EU, ale i pro USA. Vedoucí zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček k této diplomatce dodává, že v podstatě v Damašku udržuje poštovní schránku pro všechny strany konfliktu.

Sama ale na veřejnosti příliš nevystupuje. Opatrně o ní mluví i kolegové. Drží se zkrátka mimo kamery, mimo zájem veřejnosti. Má k tomu prý důvody, o kterých nelze mluvit ani po telefonu.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…