Těžařské společnosti nejspíš ztratí možnost vyvlastnění majetku

25.06.2012 16:01

Těžařské společnosti by měli přijít o možnost vyvlastnit lidem jejich pozemky či domy, pod kterými se nachází zásoby uhlí a dalších surovin. Firmy se tak nově budou muset s lidmi domluvit a za jejich nemovitosti zaplatit. Na novelu horního zákona, kterou bude v úterý projednávat vláda, upozorňuje server Aktuálně.cz.

Těžařské společnosti nejspíš ztratí možnost vyvlastnění majetku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve
reklama

K odstranění vyvlastňovacích paragrafů se zavázala vláda premiéra Petra Nečase (ODS) a dlouhodobě o to usiluje také radnice Horního Jiřetína a další odpůrci prolomení limitů těžby.

Bez vyvlastňovacích paragrafů nemá prolomení limitů těžby žádný smysl

"Je to skvělá zpráva pro všechny, kteří bojují o existenci svých domovů proti plánům těžebních společností. Bez vyvlastňovacích paragrafů nemá prolomení platných limitů těžby žádný smysl," řekl serveru Aktuálně.cz Jan Rovenský z české pobočky hnutí Greenpeace, která na připravovanou novelu upozornila.

Těžební společnosti ale varují, že stát ztratí přístupu ke strategickým zásobám nerostných surovin.

Ministerstvo průmyslu původně uvažovalo, že v návrhu pro vládu nechá vyvlastňovací paragrafy. Nakonec je ale nechalo vyškrtnout.

Lidé získají jistotu, že je nikdo nemůže připravit o domov

"Odstranění institutu vyvlastnění přispěje k transparentnosti vztahů mezi státem a soukromými vlastníky v oblasti těžby nerostných surovin," stojí podle Aktuálně.cz ve zprávě ministerstva průmyslu, kterou předloží vládě. 

V případě střetu zájmů se budou moci majitelé nemovitostí dožadovat odškodnění nebo finančního vyrovnání od těžebních organizací.  V určitých případech bude možné eliminovat negativní důsledky hornické činnosti na krajině a životním prostředí.

Novelu ocenil podle Aktuálně.cz Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína, který se stal hlavním odpůrcem rozšiřování těžby uhlí v severočeském městě. Lidé v ohrožených obcích podle něj získají jistotu, že je nikdo nemůže připravit o domov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…