Ti nejnebezpečnější jsou na vrcholku a prosadili se ve volbách- jako nacisté a komunisté, říká Tomáš Halík. Občanská společnost ale prý smyje jejich hanbu

22.12.2018 16:51

Katolický kněz a teolog Tomáš Halík zhodnotil v rozhovoru pro Lidové noviny, co české společnosti přinesl uplynulý rok, a zároveň poodhalil, co nás podle něj čeká v budoucnu.

Ti nejnebezpečnější jsou na vrcholku a prosadili se ve volbách- jako nacisté a komunisté, říká Tomáš Halík. Občanská společnost ale prý smyje jejich hanbu
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Rok 2018 se nesl v duchu stého výročí vzniku Československa, a hlavně na to Halík poukazuje. „Připomněli jsme si, že sté výročí vzniku Československa je zavazující dědictví. Snad jsme si uvědomili, že hlavní zárukou nesamozřejmostí, z nichž se dosud můžeme těšit, jako je bezpečnost, prosperita, demokracie a ­právní řád, je dnes zakotvení naší země v EU a NATO,“ doufá Halík.

Zároveň také poukazuje, že nesmíme spoléhat jen na to, že nás tyto struktury ochrání před nebezpečím z vlastních řad, před těmi, kdo chtějí obrátit kormidlo směrem k „Divokému východu“ a diskreditovat naši věrohodnost v očích spojenců.

Neskrýval ani obavy o vývoj demokrace nejen u nás. Podobně jako v době nástupu nacismu, tak dnes, v době celosvětového nástupu populismu, stále ještě prý demagogové zprava i zleva nedokázali u nás úplně zničit demokratický systém, svobodu slova a právní stát. „Je znepokojující, že ti, kdo představují nejnebezpečnější hrozbu pro náš stát, sedí na samém jeho vrcholku a dostali se tam cestou demokratických voleb – jako kdysi nacisté v Německu, fašisté v Itálii a komunisté u nás,“ dodává.

Tento rok podle Halíka ukázal chování dvou nejvyšších ústavních činitelů tak jasně, že ti, kdo je budou i nadále podporovat, nemají výmluvu, stejně jako neměli výmluvu komunisté po roce 1968. „Rostoucí vůle nemalé části občanské společnosti smýt hanbu, kterou ti dva a jejich okolí naší zemi dělají, naznačuje, že ti, kdo spoléhají na občanskou lhostejnost, se nakonec přepočítají,“ je přesvědčen katolický kněz.

„Možná, že už v příštím roce může porážka populistů ve středovýchodní Evropě, k níž musí jednou dojít, začít, a to – podobně jako kdysi porážka komunismu – od Polska,“ uzavírá Halík.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turci se Kurdů chtějí zbavit, vědí moc. Jenže ve hře je Putin... Syřan Maialeh o nové válce

4:44 Turci se Kurdů chtějí zbavit, vědí moc. Jenže ve hře je Putin... Syřan Maialeh o nové válce

ROZHOVOR Evropská Unie v turecko-syrském konfliktu „hraje druhé housle“. Spojené státy přistupují ke…