Tihle lidé mají obrovskou radost z konce Jiřího Pospíšila. A mají další požadavky

17.7.2012 6:15 odp.

JINÝMA OČIMA Českým otcům, marně po celá léta bojujícím se zastaralou justicí o své děti, které jim české přefeminizované soudnictví vytrvale odpírá, narostl hřebínek. Po dlouhotrvajícím tlaku na ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který podle nich samých vyústil v jeho odvolání, se nyní dávají i na politiku. Předseda Unie otců Valentin Papazian kandiduje do Senátu.

Tihle lidé mají obrovskou radost z konce Jiřího Pospíšila. A mají další požadavky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Valdštejnská zahrada

Papazian se stal jednou ze čtyř tváří politického hnutí Pražané za svá Práva, které o sobě dalo na veřejnosti poprvé razantně vědět při nedávné demonstraci před pražským magistrátem. Nyní za ně kandiduje v Praze 12 v senátním okrsku číslo 17.  Hnutí nasadilo své kandidáty do všech čtyřech obvodů, ve kterých se letos uskuteční senátní volby. Tedy jak v Praze 2 v senátním okrsku 26, kde kandiduje Karel Berka, tak v Praze 4 v senátním okrsku 20, kde usiluje o zvolení do horní komory Parlamentu Karel Kolář, nebo v Praze 8, za který v senátním okrsku 23 kandiduje Dagmar Jungová.

S peticí za prezidentem i do Parlamentu

Nedosti na tom. Unie otců- otcové za svá práva, občanská sdružení Spravedlnost dětem, Střídavka.cz, Adikia.cz a česko-slovenská společnost Striedavá starostlivosť o deti navíc také v těchto dnech zahájila další velkou politickou akci.

„Poté, co ani ne týden od vyhlášení naší petice před pražským magistrátem byl naplněn její první bod, tedy odvolání ministra Pospíšila, zodpovědného za diskriminaci i věznění českých otců, se nyní snažíme prosadit i její další body,“ sdělil ParlamentnímListům.cz jeden z tahounů celé akce, Aleš Hodina z hnutí Střídavka.cz.

„Pokračujeme proto ve sbírání podpisů pod petici. Postavili jsme také petiční stánek v Praze k pomníku svatého Václava na Václavském náměstí, kde jsme odpovídali na otázky novinářů i kolemjdoucích,“ dodal Hodina. Petice Za rodičovskou rovnoprávnost pak podle Hodiny bude odeslána spolu s vyplněnými a podepsanými petičními archy prezidentu Václavu Klausovi, premiérovi Petru Nečasovi a do petičních výborů Sněmovny i Senátu.
„Rozvrat českých rodin již překračuje všechny rozumné meze. Nezletilým dětem je státem upíráno právo na výchovu oběma rodiči, zakotvené v mezinárodní deklaraci OSN z roku 1989 nazvané „Úmluva o právech dítěte“, ratifikované i naším státem. Justice rozvrací rodiny upřednostňováním „vyvoleného“ rodiče (obvykle matky) namísto vyváženého rozhodování o porozvodové úpravě výchovy dětí. „Nevyvoleným“ rodičům (obvykle otcům) jsou našimi soudy upírána základní práva na výchovu vlastních dětí,“ praví se v petici, jejíž text mají ParlamentníListy.cz k dispozici. Hnutí žádá, aby petic byla zařazena jako řádný bod programu na zasedání petičních výborů obou komor Parlamentu a aby předkladatelům této petice bylo umožněno osobně vystoupit.

Justice české otce šikanuje

Podle kandidáta na senátora Papaziana splnila petice již za několik dní svůj první hlavní bod- odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. „Pospíšil prosadil podle svého volebního „černého programu“ trest vězení tzv. neplatičům výživného až na 5 let. Přitom soudy pod jeho politickým vedením stanoví výši výživného nikoli podle příjmu, ale podle volného uvážení soudkyně. Výsledkem je, že mnoha otcům je stanoveno tak vysoké výživné, že je nemohou ze svých příjmů uhradit a kvůli tomu se naše věznice zahltily nešťastnými otci a došlo k roztočení spirály dluhů, exekucí a vězení. Od roku 2009 se zvýšil počet uvězněných otců o 100 %!,“ tvrdí Papazian. I když podle něj pak Pospíšil, kterého řada otců viní z nedostatku empatie vůči jejich snaze po dodržování svých základních lidských práv i práv jejich dětí kvůli jeho homosexualitě, otočil a navrhoval kvůli rostoucímu nebezpečí vězeňských bouří předčasné propouštění vězňů, i v tomto případě došlo podle Papaziana k dalšímu svévolnému trestání alimenty dlužících otců- na rozdíl od skutečných zločinců, vrahů, zlodějů a násilníků. „Zatímco zločinci jsou propouštěni bez jakýchkoli podmínek, otcům je oproti nim ještě zpřísněn trest – odebere se jim řidičský průkaz. Takže otcové bez řidičského průkazu se buď nedostanou do práce, třebas na venkově, nebo jako řemeslníci bez auta jsou nezaměstnatelní. Takže ministr trestá jejich děti, neboť otcové nemohou pracovat. Toto je vydáváno za „nejlepší zájem dítěte“, jak zní zákon?“ říká Papazian. Podle předsedy Unie otců také Pospíšil dlouhodobě a zcela programově ignoroval četné výzvy a stížnosti, týkající se tristního stavu opatrovnického soudnictví, jež mělo jeho ministerstvo v kompetenci. „Tento stav je i počátkem problémů s placením výživného. Otci, namísto osobní péče o své dítě- stejně jako jeho matka- aby ho mohl vychovávat, vyživovat a šatit, je osobní péče odebrána a nahrazena pouhou povinností platit výživné. Často nepřiměřené potřebám dítěte, a s možností jen občasných návštěv,“ tvrdě kritizuje zastaralé manýry české justice Papazian. Jeho Unie otců proto již před časem požádala prezidenta Klause o milost pro tyto vězněné otce.

Femimistky v talárech kontra spravedlnost a zdravý rozum

I za byl podle Papaziana přímo odpovědný Pospíšil a právě to bude chtít v případě svého zvolení do Senátu Papazian změnit. „Chci změnit současnou nerovnoprávnost mezi muži a ženami,“ říká kandidát za hnutí Pražané za svá Práva. „Křikem si feministky vydobyly plnou rovnoprávnost, která dnes však přechází spíše do roviny nejrůznějších výhod pro ženy. Na rovnoprávnost mužů – otců se ovšem zapomíná, přitom v této oblasti panuje zřejmě největší nerovnoprávnost a diskriminace. Na otce není pohlíženo jako na stejně plnoprávného rodiče jako na matku, což mnohé otce vůbec odrazuje od toho, aby se snažili o své děti pečovat. A ti, kteří se o to snaží, musejí projít martýriem nevole soudkyň, sociálních pracovnic a znaleckých posudků, potupně zkoumajících, zda se vůbec smějí o své děti starat. Výsledkem je, že při rozvodu je 88 % dětí svěřováno do výlučné péče pouze matek, oproti 6 % otcovské péče a pouze 4 % zachování péče obou rodičů (střídavé a společné). Jestliže jsou jako vrchol diskriminace označovány rozdíly v platech v řádu 20 %, pak zde dochází k rozdílu v řádu 1400 %. Požadujeme proto, aby otcům, kterým nebyla omezena rodičovská odpovědnost před rozvodem, byla i po rozvodu bez dalších podmínek jasně garantována stejná možnost vychovávat a pečovat o své děti jako matkám, pokud oba rodiče chtějí a jsou schopni o své děti pečovat, protože toto je v nejlepším zájmu dětí,“ říká Papazian.

Jediná naděje pro Českou republiku- totální obroda české justice

Petiční akce hnutí Pražané za svá Práva se nyní- po odchodu Jiřího Pospíšila do politického panoptika neúspěšných vrcholových politiků- zaměřují také na zrušení vězení pro dlužníky a celkovou nápravu nefunkční, pomalé a zkorumpované české justice.  Toho chtějí autoři petice dosáhnout opětovným zavedením soudních porot, které by dostali občany znovu do soudních síní, a také svobodnými volbami soudců.

„Doživotní výkon funkce soudců se již přežil. Jedinou cestou, jak se dostat ze současného marasmu, je využít zkušeností z demokratických zemí, např. ze Spojených států a Švýcarska. Soudní poroty byly v českých zemích úspěšné již za Rakouského mocnářství, kdy mimo jiné v Kutné Hoře zabránily nezákonnému odsouzení Karla Havlíčka Borovského, a rovněž za první republiky. Soudní poroty zrušili němečtí okupanti, komunistický režim v tom pokračoval. Občanské fórum po roce 1989 mělo obnovení porotního systému ve volebním programu, ale nová vládní garnitura raději využila možnosti utajených soudních procesů s mnoha zkorumpovanými soudci v přesvědčení, že se jí bude pohodlněji vládnout,“ praví se v petici Pražané za svá Práva.

„Požadujeme mimo jiné fungující systémovou ochranu práv dětí na oba rodiče, protože ta současná je prohnilá,“ řekl ParlamentnímListům.cz aktivista Pavel Patera. Podle Patery je smutné, že mnohem větší šanci uspět mají rodiče u Mezinárodního soudu pro lidská práva než u českých soudců, které si lidé platí ze svých daní. „Zrovna nedávno dal zase českému stěžovateli Evropský soud za pravdu, náklady za pochybení českého soudce ovšem nezaplatí tento neschopný člověk, ale my všichni,“ sdělil Patera. „České soudkyně často šikanují otce za to, že jen chtějí být se svými dětmi drakonickými, dodatečnými tresty, například neúměrně vysokým výživným. Ty jednak neodpovídají jeho příjmům a navíc ho časem přivedou před soud jako zločince, který neplatí alimenty. A to za situace, kdy české kriminály praskají ve švech a není v nich místo pro skutečné zločince, vrahy a zloděje. A jak pak chtějí, aby ty alimenty platil, když sedí v kriminále? Jedině, kdyby mu za vězení platili,“ tvrdí Patera. Justice je podle něj prohnilé a zločinné spolčení soudců a exekutorů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Blahuš

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle VIDEO si ODS platí, abyste ho viděli. „Hodnoty, pomoc Ukrajině, mezinárodní uznání…“

19:25 Tohle VIDEO si ODS platí, abyste ho viděli. „Hodnoty, pomoc Ukrajině, mezinárodní uznání…“

Premiér Petr Fiala (ODS) ve svém sponzorovaném příspěvku na sociální síti chválí občany, jakým způso…