Tisíce Maročanů vtrhly do španělské enklávy. Kechlibar varuje. Případ z minulosti, kdy muslimové použili tuto taktiku

17.06.2021 17:58

Tisíce Maročanů nedávno vtrhly do španělských měst na africkém pobřeží. Spisovatel, matematik a znalec islámu Marián Kechlibar upozorňuje, že se to stalo už v minulosti a stane se to možná znova. Celou situaci připodobnil k zabrání Sudet. „Takové má EU sousedy. A to je Maroko ještě to lepší, co teprve Turecko!“

Tisíce Maročanů vtrhly do španělské enklávy. Kechlibar varuje. Případ z minulosti, kdy muslimové použili tuto taktiku
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

Anketa

Vadí vám, že se Jaromír Jágr nechce nechat naočkovat proti covidu-19, protože prý má dostatek protilátek?

4%
89%
hlasovalo: 12997 lidí
Všichni si jistě pamatujeme situaci, kdy se před nedávnou dobou pokusily stovky Maročanů překonat dvojitý plot a vniknout do španělské enklávy na africkém pobřeží, města Melilla. Další tisíce marockých občanů pak vnikly do přístavu Ceuta, což je druhá španělská enkláva v Africe. Madridská vláda musela do oblastí povolat dokonce armádu, aby nakonec celou situaci zvládla a útočníky odrazila.

K tématu se nyní vrátil matematik a publicista Marian Kechlibar. Připomněl třeba, že Maroko má už s podobnými akcemi bohaté zkušenosti. „Je víceméně jisté, že k této akci ve stylu ‚ukážeme vám, k čemu je vám ten váš plot bez naší milostivé spolupráce‘ vedla nespokojenost Maroka s tím, že Španělé přijali na své území Ibrahima Ghaliho, bývalého šéfa takzvané fronty Polisario. To je už starší chlapík (73), který vyhledal ve Španělsku lékařské ošetření kvůli onemocnění covidem. Polisario je organizace, která už několik desítek let bojuje za nezávislost takzvané Západní Sahary,“ napsal Kechlibar k nedávným událostem.

Západní Sahara je dnes území v podstatě kontrolované sousedním Marokem a vyznačuje se velkou zásobou fosfátů. Publicista ve svém textu pro českou veřejnost přiblížil, jak se toto území do područí Maročanů vlastně dostalo. Příběh je to totiž poměrně poučný. Událost se odehrála v roce 1975, kdy umírá tehdejší vůdce Španělska generál Francisco Franco. Marocký král Hasan II proto využívá slabosti Španělů a hodlá Západní Saharu, která je španělskou kolonií, dobýt.

Anketa

Má naše armáda nakoupit nová bojová vozidla pěchoty (BVP) za 52 miliard?

4%
94%
hlasovalo: 8184 lidí
„Pronesl tedy ke svému lidu patriotické projevy a jeho podřízení zorganizovali masivní akci, které se účastnilo zhruba 350 tisíc osob. Leč nemělo jít o klasickou válku, kdepak! Místo toho zkrátka obrovský zástup Maročanů vybavených rudými vlajkami Maroka, portréty krále a výtisky koránu vtrhl na území španělské Západní Sahary s tím, že vojenské posádky oslabeného španělského režimu si netroufnou po nich střílet. Pro jistotu je ovšem stejně doprovázeli nějací ti vojáci, kdyby náhodou. Události se začalo říkat „zelený pochod“ podle barvy islámu,“ popisuje Kechlibar.

Plán marockého krále vyšel. Španělé se neodvážili střílet a skončili de facto poraženi bez boje. „No, tak tedy Maroko k Západní Sahaře přišlo. Obyvatelé Ceuty a Melilly to velmi dobře vědí, stejně jako Maročané sami,“ píše Kechlibar s tím, že ze strany marocké vlády šlo podle něj o připomínku, že města Mellila a Ceuta považuje za svoje a do budoucna, pokud se naskytne vhodná příležitost, by je mohla obsadit.

Situaci ve španělských enklávách Kechlibar následně připodobnil k obsazování Sudet. „Kdybychom měli zkonstruovat přibližnou, ne úplně přesnou, analogii z našich dějin, tak vypuštění několika tisíc převážně marockých migrantů na Ceutu se dá srovnat s tím, že by se někde u Hrádku nad Nisou sešla skupina mladých mužů v krátkých kalhotech a s plechovými bubínky. Pocvičili by si své síly poražením nějakých těch hraničních kamenů s písmeny CZ a D, načež by se po pár hodinách nechali znovu odstrčit na německé území – protentokrát.“

„Tož takové máme sousedy, kteří nám hlídají ty vnější evropské hranice. A to přitom objektivně vzato není Maroko z těch nejhorších. Ve srovnání s Erdoganovým Tureckem jde o stát s relativně liberální ústavou, kde politická opozice není vysloveně šikanována úřady a ve vězení sedí „jenom“ čtyři novináři. Ale mají holt také určité zájmy a vědí, jakou pákou si je prosadit.“ Publicista se tak domnívá, že španělská, ale i evropská diplomacie budou v následujících letech kolem tématu Západní Sahary našlapovat velice potichu, aby Maroko příliš nedráždily.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…