Tisk: SFDI nechal prošetřit vícepráce zatím za 6,3 miliardy Kč

03.02.2014 7:05

Státní fond dopravní infrastruktury nechal u dopravních staveb prošetřit vícepráce zatím za 6,3 miliardy korun, kde státní investor překročil zákon. Podněty k prošetření SFDI podal ke Specializovanému finančnímu úřadu. Zhruba 90 procent víceprací se přitom týká silnic a dálnic, železničáři příliš nechybují. Napsal to dnes deník E15 s odkazem na týdeník Euro.

Tisk: SFDI nechal prošetřit vícepráce zatím za 6,3 miliardy Kč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Silnice, ilustrační foto

Důvodem víceprací, tedy změn oproti zadání, které zvyšují cenu staveb, jsou především chyby v projektové dokumentaci, píše Euro. To podle týdeníku potvrdila analýza víceprací na stavbách za sto miliard korun, kterou si zadalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Přes 60 procent víceprací mělo původ ve vadách projektů.

ŘSD vyhlásilo před koncem roku desítky jednacích řízení bez uveřejnění, aby mohlo doplatit stavebníkům miliardy za silnice, po kterých se už dva i tři roky jezdí, napsalo Euro. Jako příklady týdeník uvedl úsek dálnice D1 mezi Kroměříží a Říkovicemi za 5,1 miliardy korun, který vykazuje vícepráce za 1,4 miliardy korun, nebo stavbu rychlostní silnice R6 Jenišov - Kamenný Dvůr za 10,2 miliardy korun s vícepracemi za 1,5 miliardy korun, které jsou v rozporu se zákonem. K účtu na silnici R55 mezi Hulínem a Skalkou ve výši 3,2 miliardy korun podle Eura přibyly vícepráce za 918 milionů korun.

Některé vícepráce na silničních stavbách v minulosti prověřovala policie. Třeba předloňské trestní oznámení Nejvyššího kontrolního úřadu, podle kterého mohl být trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku spáchán při zvýšení nákladů na stavbě dálničního obchvatu Prahy, ale protikorupční policie loni v prosinci odložila.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…