Dle Wikipedie je Nová Hedvábná stezka hospodářská iniciativa představená prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem v roce 2013. Jedná se o komplexní finanční a obchodní strategii, která si klade za cíl zvýšit globální vliv ČLR. Vize Hedvábné stezky obsahuje dvě hlavní obchodní cesty. První, po souši, kopíruje starověkou Hedvábnou stezku a vede z Číny přes Střední Asii do Evropy. Druhá, námořní, má vést přes indický subkontinent, točit se kolem Bengálského zálivu, poté přes Indický oceán k východním břehům Afriky a dále skrz Suezský průplav do Evropy. Podporu má údajně hlavně v zemích Střední Asie a také v Malajsii.
Podle CNN je Itálie zatím největší ekonomikou, která by projekt podpořila. Memorandum by Itálie mohla podepsat za pár týdnů. Není tajemstvím, že italská ekonomika není v dobrém stavu, takže by čínské investice přišly vhod. Michele Geraci z ministerstva pro ekonomický rozvoj Itálie deníku Financial Times sdělil, že doufá ve vyhotovení dohody ještě před návštěvou čínského prezidenta v Itálii v březnu. „Chceme zajistit, aby produkty ‚Made in Italy‘ měly větší úspěch při exportu do Číny,“ prohlásil Geraci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková