To by Schwarzenberg nedostal: Prezident Zeman obdrží nejvyšší vyznamenání

14.02.2020 15:01

Prezident Zeman dostane vyznamenání. Srbská hlava státu Aleksandar Vučić udělí svému českému protějšku nejvyšší srbské státní vyznamenání. Srbové si Zemana velmi cení. Informaci, které rezonuje srbským mediálním světem, PL potvrdila velvyslankyně Vera Mavrić.

To by Schwarzenberg nedostal: Prezident Zeman obdrží nejvyšší vyznamenání
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Tisková konference prezidentů v Bělehradě v Paláci Srbsko
reklama

Jedním z nositelů Řádu Srbské republiky (Orden Republike Srbije) se brzy stane i český prezident Miloš Zeman. Na Den státnosti Srbska mu ho udělí tamní prezident Vučić. Jedná se o nejvyšší možnou formu vyznamenání srbského státu.

„Mohu potvrdit, že prezident České republiky Miloš Zeman bude vyznamenán Řádem Srbské republiky,“ uvedla během recepce u příležitosti státního svátku Den státnosti (Dan državnosti) srbská velvyslankyně v České republice Vera Mavrić.

Anketa

Máte rádi Stanislava Křečka?

95%
5%
hlasovalo: 31915 lidí

Další potvrzení a komentář přišel od hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Pan prezident to považuje za velkou poctu, protože je velkým přítelem Srbska. Nesmírně ho to potěšilo,“ řekl ParlamentnímListům.cz mluvčí Ovčáček.

Podle dosavadních informací zřejmě bude česká hlava státu jedinou osobou, která nejvyšší srbský řád dostane. Další osobnosti ze Srbska i ze zahraničí budou oceněni medailemi nižší třídy. 

Mezi nimi bude například rakouský spisovatel Peter Handke, čerstvý nositel Nobelovy ceny za literaturu, který se mimo jiné důrazně postavil proti bombardování Jugoslávie ze strany NATO. Kosovsko-albánská moc označila Handkeho za „personu non grata“.

Fotogalerie: - Prezident v Srbsku

Srbský prezident Aleksandar Vučić
Český a srbský prezident na letišti v Bělehradě
Miloš Zeman v Bělehradě přijal Emira Kusturicu, kt...
Zemanova návštěva Srbska
Bělehrad byl ozdoben českými vlajkami
Zeman s Vučićem uctili památku obětí války

Miloš Zeman se na stranu Srbska staví dlouhodobě. Od prvního dne v prezidentském úřadu odmítá jmenovat kosovského velvyslance v Praze, neboť Kosovo považuje stejně jako minimálně půlka světa za nedělitelné územní Srbské republiky.

Stejně tak Srbové chovají v úctě Zemana. Naposledy mu tleskali loni v září, kdy během své státní návštěvy v Bělehradě český prezident mnohokrát zdůraznil, že ve věci Srbsko vs. Kosovo je na straně Srbska. V srbské metropoli rovněž uvedl, že se bude snažit, aby česká vláda stáhla své uznání nezávislosti Kosova, které učinila Topolánskova vláda na základě iniciativy tehdejšího ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať v ČT padají hlavy. Kauza Fridrichová: V noci padla zásadní věta

10:34 Ať v ČT padají hlavy. Kauza Fridrichová: V noci padla zásadní věta

Dojde k personálním změnám v České televizi? Hlas dalšího radního volá po tom, aby došlo k obměně na…