To by bylo rychlé: Topolánkovi hrozí zákaz kandidatury na Hrad

08.11.2017 6:32

Mirek Topolánek má problém. Ministerstvo vnitra možná udělalo chybu. Experti bijí na poplach.

To by bylo rychlé: Topolánkovi hrozí zákaz kandidatury na Hrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek odstartoval prezidentskou kampaň. Podle svých slov na prezidenta má
reklama

Mirek Topolánek a s ním možná ještě další prezidentští kandidáti mohou mít problém. Podle Ministerstva vnitra ČR bylo možné, aby se jeden poslanec či senátor podepsal pod kandidaturu více uchazečů o post prezidenta. Jde o novinku. V roce 2013 mohl jeden zákonodárce podpořit jen jednoho kandidáta. Experti míní, že to tak mělo zůstat také pro prezidentskou kandidaturu pro rok 2018. Informuje o tom server iDnes.cz.

Anketa

Má Zeman šanci vyhrát už v 1. kole?

90%
10%
hlasovalo: 19278 lidí

„Výklad ministerstva odporuje zákonu, který je relativně jednoznačný,“ konstatoval ústavní právník Jan Kysela. „Pokud někdo podá kandidátku, která obsahuje podpisy zčásti stejných zákonodárců jako jiný kandidát, taková kandidátka by nemohla být předmětem hlasování,“ doplnil odborník na ústavní právo Václav Pavlíček. Ozvala se i bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerowá. „Už když jsem stanovisko ministerstva viděla, pomyslela jsem si, že se nejspíše někdo zbláznil a může někoho udělat hodně nešťastným. Není pochyb o tom, že každý zákonodárce má pouze jeden podpis,“ řekla současná senátorka.

Celý článek naleznete zde.

Pokud by ministerstvo přistoupilo na stanovisko právníků, Topolánkovi by zůstalo jen sedm senátorských podpisů. Potřebuje jejich však deset, takže nesplňuje podmínky pro prezidentskou kandidaturu. Pokud by se přistoupilo na to, že jeden senátor smí podpořit několik kandidátů, soupeři by mohli své konkurenty hnát k soudu a teprve soud by definitivně rozhodl o tom, zda ten či onen kandidát skutečně mohl vyrazit do boje.

Již zmíněný Jan Kysela dodal, že Topolánkovi možná pomůže „záchranná síť“. Kdyby se celý spor opravdu dostal k soudu, soudci by mohli říct, že chybu neudělali prezidentští kandidáti nýbrž stát a kandidáti nesmí platit za chyby státu. Jde však jen o teoretickou možnost, předjímat případné rozhodnutí soudu v tuto chvíli nelze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

22:11 Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

Novinářce Lucii Groene Odkolek ruply nervy nad facebookovým výlevem senátora Davida Smoljaka (STAN),…