To je ale příběh: Primátora odvedli v poutech. Očistil se, odešel z ODS a teď se vrací, aby vládl s KSČM

21.10.2014 8:40

Novým primátorem Kladna se stane lídr hnutí Volba pro Kladno Milan Volf. Jenže primátor Volf není tak úplně „novým“, právě naopak. Jeho politická kariéra má silný příběh, a sám neskrývá, že jej při návratu do primátorské pracovny přemůže dojetí. Právě odtud jej totiž před deseti lety odvedli policisté do vazby.

To je ale příběh: Primátora odvedli v poutech. Očistil se, odešel z ODS a teď se vrací, aby vládl s KSČM
Foto: Archiv
Popisek: Centrum města Kladno. Ilustrační foto

Hospodářské noviny rekapitulují příběh někdejší mladé hvězdy ODS, doplněný vzpomínkami komentátora Jindřicha Šídla. Ten vzpomíná, že ve Volfově případě se poprvé ukázalo, že politika není poukázkou na beztrestnost. Záběry policistů, odvádějících politika, které se v následujících letech měly stát mnohem obvyklejšími, jsme tehdy měli možnost vidět vůbec poprvé.

Milan Volf byl veleúspěšným primátorem středočeského města, který dva roky předtím dokázal vyhrát komunální volby takovým způsobem, že ani nepotřeboval žádného koaličního partnera. Jenže v březnu 2004 byl obviněn z neoprávněného přidělení dotace kladenskému hokeji a nákupu služebního vozu Audi bez výběrového řízení.

„Skupina lidí z místní ODS se domluvila s tehdejším ministrem vnitra Stanislavem Grossem a ušila na mě jednu z prvních politických kauz v Česku,“ vzpomíná staronový primátor. Šestnáct dní strávil ve vazbě a po propuštění se vzdal všech svých funkcí. Odešel z politiky a soustředil se pouze na svou obranu. Táhnoucí se proces skončil definitivním konstatováním jeho neviny až v roce 2009.

V témže roce odešel z ODS, jejíž někteří představitelé, včetně jeho nástupce Dana Jiránka, svědčili u soudu proti němu. Se svým sdružením Volba pro Kladno dokázal hned napoprvé skončit na druhém místě, letos už komunální volby vyhrál.

Primátorem má být v koalici svého hnutí, ANO a komunistů. „S ODS by spolupracovat nešlo,“ vysvětluje své rozhodnutí. „Asi budu trochu dojatý. Popral jsem se s nespravedlností a vyhrál. A teď jsem vyhrál i volby,“ těší staronového primátora Volfa.

Jindřich Šídlo k jeho osudu poznamenává, že Volf nikdy nebyl ukázkově kladným hrdinou, spíše typickým sebevědomým představitelem pravicové ODS, který se vozil v audi a na pompézní otevírání místního akvaparku si objednával Lucii Bílou. Jeho návrat po osvobozujícím rozsudku ale prý ukazuje příklad, jak by naše demokracie měla fungovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…