To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

18.10.2021 14:27 | Komentář

Skoro každý den se veřejnost dozvídá, kolik přibylo nově pozitivně testovaných a k tomu je třeba tisíce a tisíce testovacích sad. Kdo je dodává? Mimo jiné i česká firma DIANA Biotechnologies s.r.o. Za rok 2020 si přišla na více než sto milionů korun. Ovšem to hlavní, jeden ze společníků firmy, profesor Jan Konvalinka, se objevuje ve veřejnoprávních médiích a už od začátku propaguje více testování. Díky kterému firma, v jejíž dozorčí radě sedí, bohatne.

To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost
Foto: Repro YouTube
Popisek: Prof. Jan Konvalinka

Jak upozornila občanská platforma Zdravé fórum, k dispozici je už závěrka společnosti firma DIANA Biotechnologies s.r.o. Společnosti se evidentně nevede špatně. Její provozní výsledek hospodaření za rok 2020 je 124 800 000 Kč. V minulém období přitom byla ve ztrátě.

Společnost DIANA Biotechnologies není nikterak stará. Dle článku Ústavu organické chemie i podle rejstříku firem vznikla v roce 2018 a měla „rozvíjet unikátní technologii postgraduálního studenta Václava Navrátila s potenciálem významně zlepšit diagnostiku nemocí a urychlit vývoj nových léčiv“. Do projektu měli investoři vložit celkem 80 milionů korun.

Už na začátku se DIANA Biotechnologies zabývala testováním. „Naše technologie umožňuje až o několik řádů citlivější detekci enzymů v krvi než současně používané metody, a proto vidíme řadu nových a významných aplikací,“ uvedl tehdy Navrátil.

Jak ovšem společnost sama uvedla, už v červnu vyhrály její údajně ultracitlivé testy na covid hackathon k řešení covidové krize (de facto závod o nalezení řešení – pozn. red.). „Během tří měsíců se testy zařadily mezi nejpoužívanější v ČR. Celkem společnost dodala přes 200 000 testů. Používají je největší laboratoře v zemi, například Zdravotní ústav Ostrava, Nemocnice Na Bulovce, Fakultní nemocnice Plzeň či GHC Genetics. Denně laboratoře použijí přes 4000 testů od DIANA Biotechnologies, společnost tak zajišťuje zhruba pětinu testovacích kapacit v zemi a počet laboratoří využívajících technologie firmy dále narůstá. Nyní má DIANA Biotechnologies v konečné fázi vývoje i testy ze slin, které dále navýší testovací kapacity českého zdravotnictví,“ chlubí se společnost na svých stránkách. Předností testů má být jednoduchost zpracování a automatizace.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aliance pro rodinu placená z Ruska? Pochyby: Richterová křičí, soud kývá. Zvláštní

9:48 Aliance pro rodinu placená z Ruska? Pochyby: Richterová křičí, soud kývá. Zvláštní

TÝDEN V MÉDIÍCH Z takzvaného boje za svobodu slova a za novinářskou objektivitu a nezávislost se vyv…