To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

18.10.2021 14:27 | Komentář

Skoro každý den se veřejnost dozvídá, kolik přibylo nově pozitivně testovaných a k tomu je třeba tisíce a tisíce testovacích sad. Kdo je dodává? Mimo jiné i česká firma DIANA Biotechnologies s.r.o. Za rok 2020 si přišla na více než sto milionů korun. Ovšem to hlavní, jeden ze společníků firmy, profesor Jan Konvalinka, se objevuje ve veřejnoprávních médiích a už od začátku propaguje více testování. Díky kterému firma, v jejíž dozorčí radě sedí, bohatne.

To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost
Foto: Repro YouTube
Popisek: Prof. Jan Konvalinka

Anketa

Bude Fiala lepší premiér než Babiš?

12%
84%
hlasovalo: 26567 lidí

Jak upozornila občanská platforma Zdravé fórum, k dispozici je už závěrka společnosti firma DIANA Biotechnologies s.r.o. Společnosti se evidentně nevede špatně. Její provozní výsledek hospodaření za rok 2020 je 124 800 000 Kč. V minulém období přitom byla ve ztrátě.

Společnost DIANA Biotechnologies není nikterak stará. Dle článku Ústavu organické chemie i podle rejstříku firem vznikla v roce 2018 a měla „rozvíjet unikátní technologii postgraduálního studenta Václava Navrátila s potenciálem významně zlepšit diagnostiku nemocí a urychlit vývoj nových léčiv“. Do projektu měli investoři vložit celkem 80 milionů korun.

Už na začátku se DIANA Biotechnologies zabývala testováním. „Naše technologie umožňuje až o několik řádů citlivější detekci enzymů v krvi než současně používané metody, a proto vidíme řadu nových a významných aplikací,“ uvedl tehdy Navrátil.

Jak ovšem společnost sama uvedla, už v červnu vyhrály její údajně ultracitlivé testy na covid hackathon k řešení covidové krize (de facto závod o nalezení řešení – pozn. red.). „Během tří měsíců se testy zařadily mezi nejpoužívanější v ČR. Celkem společnost dodala přes 200 000 testů. Používají je největší laboratoře v zemi, například Zdravotní ústav Ostrava, Nemocnice Na Bulovce, Fakultní nemocnice Plzeň či GHC Genetics. Denně laboratoře použijí přes 4000 testů od DIANA Biotechnologies, společnost tak zajišťuje zhruba pětinu testovacích kapacit v zemi a počet laboratoří využívajících technologie firmy dále narůstá. Nyní má DIANA Biotechnologies v konečné fázi vývoje i testy ze slin, které dále navýší testovací kapacity českého zdravotnictví,“ chlubí se společnost na svých stránkách. Předností testů má být jednoduchost zpracování a automatizace.

Registr smluv organizace Hlídač státu samozřejmě neposkytuje úplný obrázek, přesto ukazuje, že společnosti DIANA Biotechnologies se během covidu dařilo, alespoň co se uzavírání smluv týče. V roce 2019 uzavřela firma se státními organizacemi smlouvy v hodnotě přibližně 10,5 milionu korun. V roce 2020 už to bylo více než 36 milionů korun. A na rok 2021, který v uzávěrce zatím nefiguruje, má nasmlouváno přes 90,6 milionu korun.

Jak ovšem také Zdravé fórum upozornilo, jedním ze společníků ve firmě, jak je ověřitelné z rejstříku firem, je profesor Jan Konvalinka, který je zároveň členem dozorčí rady firmy. Profesor Konvalinka, který nejvyšší akademický titul získal právě během covidu, je přitom známou mediální tváří, hned několikrát se objevil v Českém rozhlasu. A téměř vždy se zasazoval o navýšení počtu testovaných.

Druhého července 2020 například řekl: „Troufám si říct, že pět měsíců po začátku infekce bychom na tohle měli být připraveni. Obecně bychom měli testovat ne 4 tisíce denně, co vidíme v poslední době, ale 10 nebo 15 tisíc každý den, abychom věděli, jaká ta situace opravdu je.“ Jak již bylo zmíněno, 22. června se DIANA Biotechnologies s.r.o. pochlubila tím, že vyhrála hackathon a její testy patří v ČR k nejpoužívanějším, a tedy nejvíce kupovaným. Testování prosazoval také před Vánocemi.

A jeho poslední vyjádření je nedávné, pochází z 15. října tohoto roku. Vyzývá v něm k tomu, aby se lidé očkovali. Ale opět také aby se více testovalo. „Plošná opatření dělat nemusíme, ale pojďme dělat lokální. Vidíme jasná centra infekce, kde by se opravdu mělo testovat, a to pomocí dobrých testů, abychom mohli rozjezd epidemie zpomalit.“ Právě dobrými, ultracitlivými testy se chlubila společnost, v níž je společníkem.

Chtěl by také důsledné dodržování schváleného. „Podívejme se, jak to dělají venku. V Rakousku, abyste mohli na kafe, musíte ukázat, že jste očkován, testován nebo jste prodělal chorobu. To u nás máme formálně také, pojďme totéž dělat i v restauracích, kavárnách a hospodách, není to žádný problém,“ nabádal.

V součtu, kdykoliv Jan Konvalinka nabádal k navýšení testování, věděl, že z provedených testů bude profitovat firma, ve které je společníkem. A tedy i on.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…