To je nehoráznost! rozkřikoval se Fiala v ČT kvůli Babišovi

21.05.2015 23:20

Koalice sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců bude pravděpodobně v úterý čelit prvnímu pokusu opozice o svržení vlády v tomto volebním období. O vyslovení nedůvěry kabinetu usilují TOP 09, ODS a Úsvit kvůli sporům o daňové zvýhodnění biopaliv. A právě aktuální vládní krize byla tématem čtvrtečních Událostí, komentářů v České televizi.

To je nehoráznost! rozkřikoval se Fiala v ČT kvůli Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Ve studiu usedl předseda ODS Petr Fiala, který se hned na úvod rozčílil, že v debatě nejsou přítomni také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO), kterých se téma nejvíce týká. Za vládní koalici vystoupil jen prostřednictvím telemostu šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Ten čelil dotazu, jak se vyrovnává s tím, že Babiš, který je jako majitel skupiny Agrofert podle opozice ve střetu zájmů v souvislosti se zákonem o biopalivech, zatáhl tím i celou koalici do problémů. „Je to nepříjemné a my se tím vůbec netajíme. Nevidím ale jinou smysluplnou variantu jiného vládního uspořádání,“ přiznal Bělobrádek. Podle něho můžeme najít další desítky kauz, které se týkají Agrofertu, kde Babiš hlásí střet zájmů a na vládě nehlasuje. Je to ale prý tím, že má tak velký záběr, od zdravotnictví, přes lesnictví až třeba po zemědělství. „Voliči si ale řekli, že to není problém. Tak rozhodli oni, já jsem ANO nevolil,“ dodal Bělobrádek a neodpustil si rýpnutí do ministra financí, který by podle jeho slov ale nejradši vládl sám.

Předseda KDU-ČSL se vyjádřil i k tomu, zda by nebylo řešením, kdyby se Babiš svého majetku zbavil. Tady Bělobrádek ovšem připomněl výzvu premiéra Sobotky, který již dříve k tomuto svého ministra vyzýval. „Od nás zaznělo, že je to problém. Realita je ale taková, že pokračujeme,“ konstatoval smířeně.

To je nehoráznost! vykřikoval Fiala

V tu chvíli se ale znovu rozčílil Fiala, kterému se nelíbilo konstatování, že takto rozdali karty voliči a musíme se s tím smířit. „Aby někdo byl největší podnikatel v zemi, stal se ministrem financí, vlastnil média... To není v pořádku. A že si Babiš přihrává prostředky pro své firmy, to nejde,“ argumentoval šéf ODS. Podle něho dostává Agrofert miliardu korun ročně jako státní podporu a další miliardy si prý Babiš „přihraje“. „To je nehoráznost!“ vykřikl Fiala. "Budu bojovat za obyčejné lidi, kteří nevědí, že se tu něco děje. Já ale vím, že se tu něco děje,“ dodal bojovně.

Jako další host pořadu vystoupil k tomuto tématu bývalý europoslanec ČSSD Libor Rouček. Ten považuje to, že je jeden z nejbohatších mužů v zemi v politice, za nový aspekt. „Tento aspekt se mi nelíbí, ale odráží to situaci, kterou v zemi máme. Něco podobného vidíme na Ukrajině, kde je politika totálně oligarchizovaná. V Německu či Británii to nevidíme,“ konstatoval Rouček.

Toho doplnil ještě komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo, který vysvětlil, proč došlo právě nyní k výzvě opozičních stran k hlasování o nedůvěře vládě. Pravicové strany jsou podle jeho názoru kriticky zaměřené spíše proti Babišovi než Sobotkovi. Jejich voliči prý totiž odcházejí především k ANO. „Babiš nabídl opozici terč,“ připomněl Šídlo podstatu problému, a to zákon o biopalivech, ve kterém je podle opozice ministr financí ve střetu zájmů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

90. léta? Kradlo se, až se hory zelenaly a krucifixy bledly. Je tu další dobrodružství kriminalistiky

13:50 90. léta? Kradlo se, až se hory zelenaly a krucifixy bledly. Je tu další dobrodružství kriminalistiky

DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY ROBERTA ŠLACHTY (VII. díl) Na oddělení kriminální služby probíhaly, tak…