To je rána: Pepa Vojtek se zastal Ortelu

07.02.2019 14:10

Populární český rocker Pepa Vojtek poskytl rozhovor magazínu Mladé fronty Dnes. A nemluvil jen o legendární kapele Kabát, jejímž front manem je již třicet let. Mluvilo se i o Ortelu, rasismu a dalších věcech. Připomněl rovněž, jak s Michalem Davidem „zabili“ Slavíka.

To je rána: Pepa Vojtek se zastal Ortelu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Ortel
reklama

Redaktorku Scarlett Wilkovou zajímaly i jiné věci. Ptala se například na to, jak se Josef Vojtek staví k moderním technickým vymoženostem. „Současnou populární hudbu neposlouchám,“ reagoval Vojtek a uvedl, že vše se ukáže u živého zpívání. Za starých časů vše nahrávali na páskové magnetofony a hlas nešel ošidit. Dnešní moderní interprety ovšem může do poslouchatelnosti doladit počítač.

Anketa

Udělal Zeman dobře, když blahopřál Juanu Guaidóovi k převzetí úřadu prezidenta Venezuely?

hlasovalo: 14864 lidí

Řeč přišla i na to, proč se Kabáti nikdy nerozpadli, jak bývá u populárních rockových kapel spíše pravidlem. Skupinu z Teplic ale nezničily drogy, sláva, ani ženy. „Říká se, že pokud je hospoda plná chlapů, nic se nestane, ale jen dokud tam nevstoupí ženská. My jsme nikdy nebyli taková ta holčičí kapela. Měli jsme vždycky plnou šatnu opilých fanoušků, ne uječených holek,“ komentuje potenciální patálie se ženami Vojtek.

A proč Kabát nikdy nezkoušel dobýt zahraničí? „Nás ve světě nikdo nezná a ani nečeká. Kam jsme měli jet s blbou výslovností angličtiny? Do Německa? Do Polska? Polákům by asi stejně byla příjemnější čeština,“ odtušil Vojtek a dodal, že raději zpívá českým fanouškům, protože je Čech.

Hudební kritici chtěli vždy Kabát nějak onálepkovat. Často se skloňují termíny jako „agrometal“ nebo „hospodský rock“. K tomu Josef Vojtek říká: „V Monitoru nás potřebovali zaškatulkovat. Pořád se ptali, co hrajeme za styl. Abychom se jich zbavili, vymysleli jsme si styl ‚severočeskej hašiš‘. Chtěli škatulku, tak ji dostali. To se ale vedení firmy nelíbilo, tak přišla škatulka pivní kapela. A měli nás tam, kde nás chtěli mít. Měli škatulku a my budeme až do konce života pivní kapela.“

Fotogalerie: - Vládní boj se suchem

Jednání Národní koalice pro boj se suchem
Novinářské atrium na úřadě vlády
Jednání Národní koalice pro boj se suchem
Premiér Andrej Babiš
Jednání Národní koalice pro boj se suchem
Jednání Národní koalice pro boj se suchem

Tvrdý názor má Vojtek ohledně tolik propírané soutěže Slavík. „Můj názor je, že ta soutěž měla skončit v roce 1989 v podobě, v jaké byla tenkrát. Dnes to ocenění nepovažuju za kariéře prospěšné,“ domnívá se zpěvák, jehož Kabát jako jeden z prvních sebral odvahu cenu vrátit, když pořadatelé začali za chodu měnit výsledky, například v neprospěch kontroverzního rappera Řezníka nebo kapely Ortel.

A právě k Ortelu se Vojtek v rozhovoru vrátil také. „Myslím, že to naši fanoušci pochopili. Pak mi volal Michal David, že Slavíka vrací taky. A vrátil ho. Můj osobní názor je, že pořadatelé měli narovinu říct, že Tomáš Ortel dostal víc hlasů než Karel Gott. Prostě se jeho fanoušci domluvili. Má silnou fanouškovskou základnu. Kdyby nám poslal hlas každý ze sedmdesáti pěti tisíc lidí, kteří přišli na náš koncert na Vypichu, no tak bychom byli první my. Ale to se nestalo. Fanoušci Ortelu hlasy posílali a dokázali dostat svou kapelu na první místo, stejně jako jejího zpěváka. Na tom je ale ta soutěž přece založená,“ vysvětluje Vojtek.

Redaktorka Wilková se poté Vojtka zeptala, jestli přece jenom nejsou texty Ortelu rasistické. „Ortel neposlouchám. Ani jsem je do té doby neznal. Nevím, jestli mají rasistické texty, ale tohle považuju za nefér jednání. Je na pořadateli, aby jasně řekl, že v tomto bodě porušili stanovy, a proto je vyřazují. Jenže oni stanovy neporušili, prostě dostali hlasy,“ má jasno Vojtek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver v akci. Po Moravcově trápení Vojtěcha se už houfují diváci

19:48 Xaver v akci. Po Moravcově trápení Vojtěcha se už houfují diváci

Hosty první hodiny Otázek Václava Moravce byli ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch, hlav…