To je suma. Mnohem větší, než se čekalo. Na co? Na uprchlíky

12.10.2016 14:10

Rakouský ministr financí Jörg Schelling představil návrh rozpočtu na příští rok, ale poslance ani veřejnost jím příliš nepotěšil. Znepokojení zavládlo především s ohledem k plánovaným výdajům na uprchlíky pro rok 2017.

To je suma. Mnohem větší, než se čekalo. Na co? Na uprchlíky
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

Schelling uvedl, že se očekávané výdaje na uprchlíky pohybují kolem dvou miliard eur. Tato částka je přitom podstatně vyšší, než vláda původně předpokládala. Evropské komisi totiž vláda oznámila, že tato částka bude něco kolem 1,4 miliardy eur. Celková částka v každém případě zahrnuje výdaje na ubytování, ale například i na pohraniční stráž. Jak ovšem upozorňuje internetový server Krone, zahrnuty naopak v této částce nejsou výdaje na zajištění zaručeného minimálního příjmu uprchlíků.

Konkrétně by mělo být z částky dvou miliard eur vyčleněno na primární péči o uprchlíky 884 milionů eur, dalších 138 milionů „padne“ na náklady spojené s azylovým procesem, 133 milionů na integrační programy. Vedle toho ministerstvo počítá s desítkami milionů eur pro rozvojovou pomoc a zabezpečení vlastních hranic. Téměř půl miliardy je vyčleněno pro asistenci ozbrojených sil a 338 milionů pro ulehčení vstupu přistěhovalců na pracovní trh.

Anketa

Má pravdu MUDr. Jan Hnízdil, když tvrdí, že do politiky chodí hlavně psychopati, placení finančními skupinami?

97%
3%
hlasovalo: 6589 lidí

Výdaje na uprchlíky v Rakousku rostou závratným tempem. Jak uvádí internetový server Nachrichten, zatímco v roce 2014 byla tato částka na úrovni 600 milionů eur, v loňském roce vzrostla na jednu miliardu. Migrační krize potom výdaje určené na uprchlíky zdvojnásobila. Rakouská vláda přitom přijala v uplynulých měsících razantní opatření s cílem omezit příliv uprchlíků do země.

Mimo jiné byla stanovena maximální kvóta pro přijetí uprchlíků na 37 500 ročně a byla významně posílena ochrana hranic. Rakousko dokonce postavilo na svých hranicích hned několik plotů. Letos v září tak například dala vláda pokyn ke vztyčení plotu na maďarských hranicích. Příliv uprchlíků sice skutečně v porovnání s loňským podzimem poklesl, ale na výdajové stránce rozpočtu se tento trend nijak pozitivně neprojevil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

9:02 Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

Bývalý poslanec za TOP 09 František Laudát se na svém facebookovém profilu zamyslel nad snímkem z po…