Článkem na serveru Seznam Zprávy autorů Zuzany Kubátové a Prokopa Vodrážky, který vyšel ve čtvrtek pod titulkem „Na ulici by neskončili. Polovina členů Svatopluku vlastní jiné byty v Horoměřicích nebo v Praze“, začíná pravidelný přehled mediálních zajímavostí. „Jak je z titulku zřejmé, text se týká záležitosti H-Systemu. Asi nemusíme dlouze vyprávět, o čem ten příběh je. Nějaká firma počátkem devadesátých let ukázala vzorový dům na plácku vedle tehdejšího Paláce kultury na Pankráci. Na tenhle vzorový dům nalákala nějaké množství lidí. Pokud si vzpomínám, tak ten dům – sám jsem se tam shodou okolností byl tehdy také podívat – stál něco kolem milionu, vypadalo to docela výhodně a řada lidí se tedy upsala H-Systemu a začala takříkajíc stavět,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Následovaly kauzy, které skončily soudem pro některé představitele firmy a konkurzem na H-System. „Tím pádem i k zamezení možnosti lidem, kteří složili své miliony, dobrat se svého bydlení. Družstvo Svatopluk, pokud si vzpomínám, dostalo před lety dobrozdání od tehdejšího konkurzního správce, že může za své další peníze na těch pozemcích dostavět domky podle původních návrhů. A už tam bydlí řadu let. Letos v létě nastal obrat, když konkurzní správce pan Monsport, který v některých kauzách kdysi dávno zastupoval i Vladimíra Železného, docílil soudního závěru, že to je všechno špatně, a ti lidé tam bydlí protiprávně, ačkoli si ten dům vlastně zaplatili dvakrát. To je velmi jednoduše shrnutý celý příběh, právně jistě velice komplikovaný,“ uvědomuje si mediální analytik.
Dostáváme se do nějakého udavačského stadia komunismu
„Na tomto článku mě vyděsila skutečnost, že se v něm redaktoři dostali v podstatě do pozice Miloše Jakeše na Červeném Hrádku, když vypočítával příjmy Haniček Zagorových a jiných umělců, kteří přece mají tolik peněz, tak co si stěžují a co podepisují nějakých Několik vět. A zrovna tak tihle redaktoři nám prozrazují, že někteří z horoměřických členů družstva Svatopluk, jimž původně v měsíční lhůtě nařídil Nejvyšší soud z domů se vystěhovat, mají jiné byty a domy a vlastně nám tím vysvětlují, že kdyby přišli o ten horoměřický dům, tak neskončí na ulici a vlastně se jim jakoby nic nestane. Tak tenhle jejich princip mě vyděsil a dostal do stavu naprostého nepochopení, o co vlastně v dnešní společnosti jde. Mám takový pocit, že se dostáváme do nějakého udavačského stadia komunismu,“ míní Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník