To je výbuch: 72 prezidentů, Putin, Porošenko, sportovci, umělci. Sem prý ulévali tajné peníze

04.04.2016 7:14

Jeden z nejmasivnějších úniků informací v historii spojených s ukrýváním peněz v daňových rájích v neděli večer na svém serveru zveřejnil německý deník Süddeutsche Zeitung. V dokumentech nesoucích název „Panama Papers“ se v souvislosti s pochybnými finančními machinacemi objevila jména celosvětově známých osobností. Ve spisech nechybělo ani několik jmen dobře známých českému čtenáři.

To je výbuch: 72 prezidentů, Putin, Porošenko, sportovci, umělci. Sem prý ulévali tajné peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Německý deník byl v loňském roce kontaktován nejmenovaným zdrojem, který se rozhodl jeho žurnalistům poskytnout interní dokumenty panamské právní firmy Mossack Fonseca. Ta se zabývá prodejem anonymních firem, které svým majitelům umožňují efektivně skrývat své obchodní operace. Podle informací uvedených na stránkách bavorské Süddeutsche Zeitung „zveřejněná data dokazují, jak globální průmysl vedený velkými bankami a právními firmami tajně nakládá s majetky bohatých a slavných: od politiků, vysokých činitelů z FIFA, podvodníků, drogových dealerů až po celebrity a profesionální atlety“.

Informace uvedené ve zveřejněných dokumentech poukazují na spojení mezi panamskou firmou a 72 současnými a bývalými hlavami států, včetně některých diktátorů obviněných z drancování bohatství svých zemí. V materiálech se objevují údaje o tajných offshorových společnostech napojených na rodinné příslušníky a spolupracovníky bývalého prezidenta Egypta Husního Mubáraka, již zesnulého vůdce Libye Kaddáfiho a prezidenta Sýrie Bašára Asada.

Spisy také dokumentují podezřelé machinace s částkou okolo miliardy amerických dolarů připomínající praní špinavých peněz, které byly prováděny jednou z ruských bank. V jednom z těchto spisů se objevují i jména blízkých spolupracovníků ruského prezidenta Putina. „Operace byla prováděna petrohradskou bankou Rossyia, na niž po ruské anexi Krymu uvalili Evropská unie a Spojené státy sankce,“ uvádí britská BBC.

Mezi další světové lídry, kteří údajně využívají offshorových firem ke skrývání svého skutečného majetku, patří například současný prezident Argentiny, bývalý gruzínský premiér, bývalí premiéři Jordánska, Kataru, a dokonce i současný prezident Ukrajiny Petro Porošenko. Že se nejedná jen o vysoké státníky, kteří jsou do celé věci zapletení, potvrzuje například i to, že se mezi zmíněnými osobnostmi objevil i světoznámý fotbalista Lionel Messi.

Na zpracovávání a analýze ohromného množství dat, které německý deník od zdroje obdržel, se podílela i Češka Pavla Holcová, podle které se přes 250 000 dokumentů týká českých klientů, mezi nimiž jsou i již odsouzení jedinci napojení na politické kmotry a lidé spojení s privatizačními skandály. Server Lidovky.cz uvádí, že ze seznamu klientů panamské společnosti má na Českou republiku vazbu 283 lidí a firem. Jedná se například o Petra Kellnera, Radovana Krejčíře a Daniela Křetinského. 

Dokumenty ihned po zveřejnění vyvolaly po celém světě obrovský poprask. Například předseda vlády Islandu Sigmundur Gunnlaugsson, který byl obviněn z ukrývání milionů dolarů v bankách své země praných skrze offshorovou společnost, je již údajně vyzýván k tomu, aby zvážil svou rezignaci. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…