To je země podle gusta Junckera a Schulze. Chystají tam něco, z čeho půjdou na Wilderse i Le Penovou mdloby

28.02.2017 11:28

Pokud by se aktuálně soutěžilo o nejvíce „prounijní“ zemi na našem kontinentu, mělo by největší šanci na vítězství patrně Dánsko. Jako vůbec první země uvažuje o tom, že by zakázalo pořádání referenda o členství v Evropské unii.

To je země podle gusta Junckera a Schulze. Chystají tam něco, z čeho půjdou na Wilderse i Le Penovou mdloby
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Euroskeptici to nemají jednoduché v žádné z evropských zemí, ale v Dánsku by mohlo být z jejich pohledu ještě mnohem hůř. Vystoupení z Evropské unie, kterou považují euroskeptici za socialistický moloch neschopný plnit byť jen ty nejzákladnější funkce, přitom patří k hlavním „tahákům“ Wilderse, Le Penové a dalších představitelů euroskeptických stran. Vše nasvědčuje tomu, že v Dánsku se podaří mainstreamovým politikům hrozbu vystoupení z EU navždy zažehnat.

Strany Radikale Venstre (Radikální levice), Alternativet (Zelení) a Socialistisk Folkeparti (socialisté) nyní přišly s návrhem, který by zavazoval všechny parlamentní strany, aby se vzdaly prosazování referenda o členství v EU. Podle navrhovatelů tohoto návrhu je hlavním argumentem setrvání země v EU ekonomická stránka věci. Argumentují konkrétně tím, že Dánsko uvnitř Evropské unie umožňuje zahraničním investorům lépe předvídat budoucnost.

Plánovaná dohoda je namířena proti snahám euroskeptické Dánské lidové strany, která neustále tlačí na vládu, aby referendum uspořádala. „Navrhujeme, aby sedm parlamentních stran, které si přejí setrvání Dánska v EU, jednou provždy stvrdilo svým podpisem, že v naší zemi se nikdy referendum konat nebude,“ cituje server Local šéfa Radikální levice Mortena Østergaarda. Návrh tří levicových stran má velkou naději na úspěch, protože i většina dalších stran členství Dánska v EU podporuje.

Dánsko by se tak stalo prvním členským státem Evropské unie, kde by byla možnost uspořádání referenda znemožněna. Ostatně po něčem takovém pravidelně volají špičky EU. Loni v listopadu prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, že pořádat po Velké Británii další referenda i v dalších zemích nepovažuje za moudré. „Nejenom proto, že se obávám o jejich výsledek. Ale také proto, že by vzbudila další polemiku, která je přítomna dostatečně už dnes.“

V podobném duchu hovořil ještě několik měsíců před tím někdejší předseda Evropského parlamentu a aktuálně horký aspirant na úřad německého kancléře Martin Schulz. Pokud by prošel návrh levicových dánských stran, mohlo by to vést k pokusům schválit obdobnou dohodu i v dalších členských státech EU. Jako první se nabízí Nizozemsko, kde má velkou šanci na vítězství v březnových parlamentních volbách euroskeptická Strana pro Svobodu Geerta Wilderse.

Samotný Wilders již mnoho měsíců hovoří o tom, že pokud se mu podaří sestavit vládu, jedním z prvních kroků bude uspořádání referenda o členství země v Evropské unii. Stejné plány má také šéfka Národní fronty a kandidátka na prezidenta Francie Marine Le Penová. Oba euroskeptičtí politici však mají k uspořádání referenda prozatím daleko. Vše nasvědčuje tomu, že Le Penovou ve 2. kole porazí socialista Macron a Wildersova Strana pro svobodu má i přes nadějné výsledky v předvolebních průzkumech velmi nízký koaliční potenciál.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…