To jsou padesátá léta, říkal David Rath po včerejším rozsudku. A slovutný právník ukázal, že možná měl pravdu

08.06.2017 20:22 | Zprávy
autor: mp

Bývalý místopředseda Ústavního soudu Pavel Holländer se v komentáři pro server Echo24.cz rozepsal o soudním procesu s Davidem Rathem. Když bývalý politik ČSSD odcházel od Nejvyššího soudu, který odposlechy v jeho kauze označil za legální, postěžoval si, že si připadá jako v nějaké jen o trochu mírnější verzi 50. let minulého století. Holländer míní, že z jistého úhlu pohledu to může být pravda.

To jsou padesátá léta, říkal David Rath po včerejším rozsudku. A slovutný právník ukázal, že možná měl pravdu
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se postavil proti rozhodnutí Vrchního soudu v Praze. Ani trochu se mu totiž nelíbilo, že tento soud smetl ze stolu policejní odposlechy využité v korupční kauze bývalého hejtmana Středočeského kraje za ČSSD Davida Ratha. Nejvyšší soud dal Pelikánovi za pravdu a policejní odposlechy do případu vrátil. A právě tady je podle Holländera problém.

„Nejvyšší soud, jenž je o stížnosti pro porušení zákona příslušný rozhodovat a kromě oprávnění ve věci přijmout akademický výrok je nadán i kompetencí kasační (tj. zrušující), resp. apelační (tj. rozhodnout ve věci samé), a to – do roku 2001 – i v případě stížnosti podané v neprospěch obviněného. Právní institut stížnosti pro porušení zákona byl zaveden do československého právního řádu pod sovětským vlivem přijetím trestního řádu v roce 1950, přejímán pak i do dalších kodifikací trestního procesu a zůstal zachován i v právním řádu České republiky po roce 1993,“ píše bývalý ústavní soudce.

Celý komentář najdete zde

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obstrukce? Ústavní soud posvětil zbraň proti nim. Už Fialovi

10:59 Obstrukce? Ústavní soud posvětil zbraň proti nim. Už Fialovi

Zaseknutý parlament. To je výsledek „práce“ opozice a jejích obstrukcí. Podle zdrojů ParlamentníchLi…