To jsou věci! Němci se prý zase začínají bratřit s Rusy. Američanům nezbývá nic jiného, než…

08.07.2016 17:53

Německo se podle serveru ForeignPolicy.com vrací k politice, kterou razil jeho někdejší kancléř Gerhard Schröder. Tou byly dobré vztahy s Ruskem za každou cenu. Po anexi Krymu a invazi na Ukrajinu sice oficiálně nálada mezi oběma zeměmi opadla, zdá se však, že Němci potají plánují odlehčení sankcí.

To jsou věci! Němci se prý zase začínají bratřit s Rusy. Američanům nezbývá nic jiného, než…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

„Angela Merkelová je stále německou kancléřkou, vliv jejího předchůdce je však na vzestupu. Říkejte tomu schröderismus: idea, že je Německo předurčené mít „zvláštní vztah“ s Ruskem a učiní pro to vše, co bude nutné – bez ohledu na ruské počínání.“ Schröder totiž šel Putinovi v mnoha ohledech na ruku a dokonce jej označil i za „bezchybného demokrata“.

Sám z toho vztahu také mnoho vytěžil. Podařilo se mu prosadit výstavbu plynovodu Nord Stream, který má vést plyn z Ruska přes Baltské moře až rovnou do Německa, a po konci jeho funkčního období nastoupil do Gazpromu jako předseda rady zabývající se jeho stavbou.

Merkelová nebyla oproti svému předchůdci vůči Rusku zdaleka tak otevřená, přesto však pokračovala ve výstavbě Nord Streamu a také byla proti rozšířování NATO směrem k ruským hranicím. Po krizi ale vztahy zdánlivě zamrzly, aby se mohly opět postupně začít oživovat.

Nyní se v Německu ozývají hlasy především sociálních demokratů, kteří se chtějí nějakým způsobem odlišit od vládnoucích křesťanských demokratů a sázejí v tomto směru na přístup vůči Rusku. Dva bývalí Schröderovi kolegové, ministr ekonomiky Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, se tak stali největšími zastánci obnovení vztahů s Ruskem.

Celý text zde.

Gabriel nedávno uvedl, že je na čase zrušit sankce vůči Rusku, podíval se na návštěvu do Moskvy, a tlačil na výstavbu plynovodu. Steimeier, kterého ruští funkcionáři označují za „hlas rozumu“, pak označil postup NATO směrem k ruským hranicím za „chřestění zbraněmi, které je naprosto kontraproduktivní“.

Současný schröderismus se však liší od toho předchozího. Ten totiž vycházel z ostpolitik sociálního demokrata Egona Bahra, který zdůrazňoval hlavně sílu dialogu, skrze který je možné dosáhnout výrazně lepších výsledků než skrze konflikt. Jeho nynější zastánci však razí obchod za každou cenu, a tudíž se dopustili určitého nepochopení politiky člověka, který se velkou měrou zasadil o sjednocení Německa.

Současné chápání ostpolitik však zcela postrádá jakýkoliv akcent na lidská práva a zdůrazňuje pouze nutnost a význam obchodu pro obchod samotný. Řádné obchodní vztahy podle schröderistů napomáhají k vytvoření střední třídy a šíření demokracie. Nejde jim o přerod Ruska v liberální demokracii, jako to měli jejich názoroví předchůdci, jen o změnu v současných vztazích mezi oběma zeměmi.

„Není zřejmé, jak mocní jsou schröderisté v současném Německu,“ uvádí ForeignPolicy s tím, že kvůli aktuální situaci nezbývá USA nic jiného, než spolupracovat v rámci EU s Německem, které však nesdílí jejich politiku vůči Rusku. Protože v něm stále sílí hlasy, které tvrdí, že být za dobře s Ruskem nebylo nikdy nic špatného.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…