To jsou věci: Příznivcům brexitu prý spadla do klína nečekaná výhoda, která by mohla rozhodnout

23.06.2016 12:51

Průzkumy veřejného mínění v posledních týdnech dávaly větší šanci příznivcům brexitu. Vše se změnilo po vraždě labouristické poslankyně Jo Cox. Nyní však odpůrcům Evropské unie svitla nová naděje. V jejich prospěch by prý mohlo rozhodnout špatné počasí.

To jsou věci: Příznivcům brexitu prý spadla do klína nečekaná výhoda, která by mohla rozhodnout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropský parlament
reklama

Anketa

Bez ohledu na to, co si vy osobně přejete: Vystoupí dnes Britové z EU?

65%
hlasovalo: 6332 lidí

Všeobecně se doposud předpokládalo, že referendum ovlivní nerozhodnutí voliči, kterých je podle odhadů něco mezi deseti až dvaceti procenty. Právě ty by ale podle mnohých expertů mohlo od volby odradit mimořádně nepříznivé počasí. V mnoha oblastech Velké Británie prší již několik desítek hodin a vesnice i města zasáhly povodně. Také v samotném Londýně byla vážně narušena veřejná doprava. Některé silnice jsou zaplaveny vodou, vlaky mají zpoždění a značné problémy má rovněž londýnské metro.

„Počasí může být jedním z rozhodujících kritérií pro oba tábory voličů. Z průzkumů ovšem vyplývá, že příznivci brexitu jsou odhodlanější jít volit, než je tomu u příznivců Evropské unie. Špatné počasí navíc zasáhlo také Skotsko a Severní Irsko, jehož voliči jsou ve větší míře pro setrvání země v EU. Nejhůře by deště a následně povodně měly zasáhnout Londýn, jehož voliči jsou přitom rovněž spíš eurooptimisté. Podle předpovědi počasí by měly déšť a bouřky pokračovat po celý dnešní den,“ píše Daily Mail.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Příznivci Evropské unie si aspoň veřejně žádné problémy způsobené počasím nepřipouštějí. „Pokud si Velká Británie odhlasuje brexit, tak se nad naší budoucností zatáhnou mraky. Je však nepravděpodobné, že by mělo mít počasí takový dopad na rozhodování voličů, zda jít k volbám. Britové jistě nevynechají příležitost vyjádřit se k tématu, které ovlivní příští generace, jenom kvůli dešti,“ cituje Daily Mail nejmenovaný zdroj z „prounijního“ tábora. Někteří experti jsou však odlišného názoru a počasí jistý vliv na rozhodování voličů přičítají.

„Pokud jde o členství v Evropské unii, její odpůrci mají s největší pravděpodobností větší motivaci u voleb vyjádřit svůj názor než ti, kteří jsou s jejím fungováním spokojeni. Obecně řečeno lze říci, že nižší volební účast způsobená například špatným počasím nahrává v tomto případě do karet spíš příznivcům odchodu Velké Británie z Evropské unie,“ je přesvědčen vedoucí politického a sociálního výzkumu Joe Twyman z mezinárodní internetové společnosti YouGov.

Reálnější však dle politologů zůstává, že by spíš mohlo příznivcům brexitu nahrát dnešní prohlášení Jeana-Claude Junckera. Předseda Evropské komise konstatoval, že ani v případě setrvání Velké Británie v EU by Britové neměli očekávat, že může premiér Cameron dosáhnout při jednáních s EU dalších ústupků. Britské deníky tuto zprávu s chutí publikovaly s tím, že premiér lhal svým voličům, když sliboval další jednání o dohodě. Naopak proti brexitu zase hovoří skutečnost, že mnoho Britů odjelo ve druhé polovině června na dovolenou. Aspoň to tvrdí britští bookmakeři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle Babiš říkat nemusel, padlo na ČT. Nový ministr zdravotnictví nebude rád

20:47 Tohle Babiš říkat nemusel, padlo na ČT. Nový ministr zdravotnictví nebude rád

Prezident Miloš Zeman zítra jmenuje nového ministra zdravotnictví. Romana Prymulu nahradí Jan Blatný…