To má Pavel Zeman být ve funkci doživotně? Co ti demonstranti chtějí, podivuje se advokátka

14.05.2019 19:52

Advokátka Monika Čírtková se na svém facebookovém profilu vyjádřila k nadšení demonstrantů, kteří bojují za nezávislost justice a již několik týdnů po sobě naplňují Staroměstské náměstí a snaží se scházet i v jiných městech Česka. Nadšení podle svých slov sleduje, ale nesdílí. Naopak se trochu stydí.

To má Pavel Zeman být ve funkci doživotně? Co ti demonstranti chtějí, podivuje se advokátka
Foto: David Hora
Popisek: Za nezávislost justice v Českých Budějovicích

„Nevadí mi samotný fakt, že se demonstruje ‚za nezávislost justice‘ nebo za cokoliv jiného. S tím není problém, v naší společnosti má kdokoliv právo demonstrovat za cokoliv a já to naprosto respektuji. Ale je mi stydno, když si uvědomím, jak zneužitelné to nadšení je. Demonstrace organizují mladí lidé, studenti humanitních oborů, zřejmě s minimálními životními zkušenostmi. Ani to by samo o sobě nevadilo. Jsou zapálení a věří, že ‚mění společnost‘, že ‚něco dokážou‘, že něco zlepší, něčemu pomohou. A tady někde vidím kámen úrazu,“ poznamenala Čírtková s otázkou, co chtějí zlepšit a čemu pomoci. 

Anketa

Chcete, aby Marie Benešová odstoupila?

11%
89%
hlasovalo: 20556 lidí
„Představme si, že dosáhnou svého a Marie Benešová podá demisi. Nevím sice, proč je právě toto jejich cílem, ale budiž, nelíbí se jim, že byla tato právnička jmenována ministryní spravedlnosti. Tedy jí už nebude. Co má nastat potom? Má ji vystřídat někdo jiný? A kdo? A co konkrétního má ta změna přinést? Nový ministr má zřejmě zaručit, že nejvyšší státní zástupce zůstane ve své funkci. Na jak dlouho? Napořád, dokud bude chtít? Nevím, jestli je pro společnost dobré, když je někdo ve své funkci usazen s takovou jistotou, nebývá to ani obvyklé. Navíc opravdu vykazuje současný nejvyšší státní zástupce tak dobré výsledky své činnosti? Co sledované kauzy, například kauza Nagyová, co kauza Davida Ratha, to mají být úspěchy? Co dlouholeté týrání bývalé ministryně Parkanové trestním stíháním? Jak je možné, že demonstrujícím za spravedlnost nevadí tato očividná nespravedlnost, kdy je dotyčná celé dlouhé roky bezvýsledně stíhaná, navíc v tak slabé důkazní situaci, že není vůbec zřejmé, proč má být odsouzena? Ovšemže jim to nevadí, protože si neumějí představit, že zítra se mohou dostat do její situace. Nevěřili by tomu, nikdo tomu totiž nevěří. Ale dokumenty k tomuto případu jsou zveřejněny, každý si je může najít. Je tato kauza projevem spravedlivé, nebo nespravedlivé justice? A kdo za ni nese odpovědnost?“ zeptala se dále Čírtková.

Následně také položila otázku, zda je cílem demonstrací demise předsedy vlády. „A co by mělo nastat potom? Nové volby? Ale v nich by podle průzkumů opět vyhrálo hnutí ANO. Andrej Babiš už v minulosti jednoznačně řekl, že na základě volání ulice neodstoupí. Není divu, vyhrál volby a právem z toho dovozuje legitimitu výkonu své funkce. Není to tedy ze strany demonstrantů jen nedospělá neschopnost akceptovat výsledek demokratických voleb? Voliči přece měli k dispozici dostatek informací o minulosti předsedy hnutí ANO již před volbami, a přesto mu důvěru dali,“ sdělila. 

„Ještě horší by bylo, kdyby byla cílem demonstrací trestající spravedlnost; přitom několik okolností tomu skoro nasvědčuje. Všechny potrestat za to, že ‚si nakradli‘. Úspěchy demokracie budeme měřit počtem odsouzených. Čím více, tím lépe, tím spravedlivější jsme?“ poznamenala Čírtková.

Fotogalerie: - Za nezávislost justice v Ostravě

V Ostravě sledovali lidé přímý přenos z protestu z...
Protest za nezávislost justice v Ostravě
Protest za nezávislost justice v Ostravě
Protest za nezávislost justice v Ostravě
Protest za nezávislost justice v Ostravě
K vystoupení na protestu pozvali mladé kandidáty d...

„Zvlášť nechutné je, jak je nadšení těch mladých naivních lidí zneužíváno k politickým cílům zcela konkrétními politiky, vesměs takovými, jejichž volební podpora představuje zlomek podpory vládnoucího hnutí a premiéra. Chápu, že je to láká, je to jistě opojné vyslechnout si potlesk davu či souhlasné skandování. A pro hlasy ve volbách bude účast na demonstraci jistě přínosná. Ti mladíci, kteří demonstrace svolávají, přece nemusejí vědět, jak je to doopravdy. Zbytečně by je to zatěžovalo. Jen ať si myslí, že ti političtí matadoři jsou stejně nadšení jako oni,“ dodala Čírtková.

A závěrem si vzpomněla i na exprezidenta Václava Havla popisujícího svůj dojem z reality show typu Big Brother, tehdy nového televizního formátu. „Použil termín, že ‚z toho po něm lezou slimáci‘. Tak přesně na to jsem si vzpomněla, když se snažím zachytit svůj dojem z demonstrací ‚za nezávislost justice‘ a zejména politiků, kteří se na nich přiživují. Slizké,“ uzavřela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strana hulvátů a dobytků, rétorika jak od K. H. Franka. Tady nejde jen o jednoho čičmundu z Jesenice, varuje Petr Žantovský. Další důkaz mu poskytlo Šafrovo forum

7:36 Strana hulvátů a dobytků, rétorika jak od K. H. Franka. Tady nejde jen o jednoho čičmundu z Jesenice, varuje Petr Žantovský. Další důkaz mu poskytlo Šafrovo forum

TÝDEN V MÉDIÍCH Komunisté častovali své odpůrce mnoha ošklivými výrazy, ale o podřezávání sviní se n…