To nám přinesla EU. Nebuďme drzí fakani! Oslava 17 let členství

03.05.2021 8:07

Lidé jako Tomio Okamura (SPD) či exprezident Václav Klaus mají za to, že nám EU spíše uškodila, než pomohla, ale Jan Jetmar, odborník na krizovou komunikaci, to vidí jinak. Vypsal výhody, které českým občanům plynou z členství v EU, do které jsme vstoupili již před sedmnácti lety. Měli bychom si uvědomit, že členství v EU je pro nás výhodné a přestat se chovat jako „rozmazlení drzí fakani“.

To nám přinesla EU. Nebuďme drzí fakani! Oslava 17 let členství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Odborník na krizovou komunikaci Jan Jetmar se zamyslel nad tím, co nám přineslo členství v EU za 17 let, jež uplynuly od okamžiku našeho vstupu.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte vládnutí Andreje Babiše? (Ptáme se od 2. 5. 2021)

13%
58%
4%
7%
18%
hlasovalo: 11068 lidí

„Především nás vzala mezi sebe, nejvyspělejší ekonomiky světa. Investovala u nás, otevřela nám své trhy, umožnila nám cestovat do svých zemí volně a bez bariér. Dala práci stovkám tisíc Čechů ve svých zemích. Umožnila studovat desítkám tisíc studentů na nejlepších univerzitách světa. Otevřela nám přístup k technologiím, informacím a rozvinutým službám,“ jal se Jetmar na facebooku vypočítávat bonusy členství České republiky v EU

Za výhodu považuje i to, že Česko musí dodržovat přísná ekologická a hygienická pravidla, která se vztahují na všechny členské státy EU.

„Zpevnila naše normy tak, že jsme například přestali komunisticky říkat smetanovému sýru máslo a kyselině mravenčí v lihu z chemičky rum,“dal příklad.

Zdůraznil, že vždy, když to Češi, Moravané a Slezané potřebovali, EU se za ně postavila. Pomohla nám, řešit i koronavirovou krizi.

„Nakupovala naše cenné papíry, aby dala naší centrální bance likviditu a státní dluhopisy, abychom mohli roky žít na dluh. Přenesla k nám vesmírný program Galileo a vzala nás do Evropské jižní observatoře,“ pokračoval Jetmar.

Jako členský stát EU se podílíme na rozhodování o směřování celého společenství a jako středně velká země máme tak vliv i na dění v Německu či ve Francii.

„Dala nám mír, jistotu, oporu a solidaritu. Dala nám 700 miliard korun čistého, abychom si žili lépe, opravili požární zbrojnice, zateplili a vybavili školy, postavili obecní čističky, kanalizace, vodovody, plynové přípojky. Opravila naše silnice, zaplatila rekonstrukci D1 a vlastně u nás staví všechny dálnice i železnice. Díky ní budujeme obnovitelné zdroje a novou infrastrukturu. Podporuje zemědělce, převážně malé farmy. Vyměňuje okna, zatepluje budovy, dává kotlíkové dotace, opravuje památky.  Podporuje naši kulturu a naše zvyky,“ rozváděl dál svou úvahu Jetmar.

Dalo by se toho podle něj napsat ještě hodně, ale podstatné je, že členství v EU je pro české občany výhodné, a pokud někdo tvrdí opak, tak podle Jetmara neříká pravdu.

„Bez ní bychom byli další Ukrajinou nebo Běloruskem, nedej bože Ruskem, protože tyto země začínaly na stejné startovní čáře, akorát kráčely opačným směrem než my. Na východ. Na východě na nás nic dobrého nikdy nečekalo a nečeká doposud. Važme si toho, co pro nás EU dělá, pěkně poděkujme, protože nic z toho dělat nemusela a přestaňme se chovat jako rozmazlení drzí fakani,“ uzavřel Jetmar.

Sedmnáct let v EU Česku přineslo řadu výhod

Sedmnáct let členství v EU Česku přineslo řadu výhod

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jágr je chytřejší než oni. Udeřilo. Známý lékař odmítl řvoucí dav

22:04 Jágr je chytřejší než oni. Udeřilo. Známý lékař odmítl řvoucí dav

Lékař a komentátor Jan Hnízdil se zastal hokejisty Jaromíra Jágra, na kterého se snesla vlna kritiky…