To nedopadlo dobře: První den otevřených hospod a pražské noční tramvaje praskaly ve švech

05.12.2020 9:22

Život v zemi se začíná pomalu, ale jistě uvolňovat. Ve čtvrtek se otevřely dveře hospod a restaurací. Zdá se, že rozhozeni z toho jsou hlavně politici a hromadná doprava v Praze. Cestující prý nemohli v tramvaji ani dýchat!

To nedopadlo dobře: První den otevřených hospod a pražské noční tramvaje praskaly ve švech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Metro, ilustrační foto
reklama

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19?

27%
62%
hlasovalo: 33989 lidí

Když restauratéři po čtvrteční desáté hodině večerní uzavřeli dveře svých provozoven, jejich zákazníci se logicky přesunuli na zastávky a nahrnuli se do nejbližších nočních tramvají. Výsledkem znovuotevření hospod a restaurací tak po více než měsíční vynucené pauze byla velká rozmrzelost nočních cestujících, což někteří vyjadřovali i na sociálních sítích. Dodržet nějakou vzdálenost od ostatních cestujících bylo v některých spojích prý nemožné.

„Ještě před začátkem rozvolnění bylo i v nočních tramvajích místo na sezení. Ve čtvrtek se to zásadním způsobem změnilo. Jel jsem jen kousek z náměstí Míru na Krymskou, pak jsem radši vystoupil, protože se v tramvaji skoro nedalo dýchat, kolik tam bylo lidí,“ líčí svou zkušenost, možná trochu přecitlivěle, Jan H.

Posílení linek metra, které začalo platit od pondělí, kdy dopravce na všech linkách přidal nový poslední spoj s odjezdem z konečných stanic ve 22:15, se po rozvolnění ukázalo jako nedostatečné. Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr z Praha sobě říká, že město mělo ze strany vlády o podobě nových rozvolnění málo informací. Praha tak veškeré změny v dopravě neustále průběžně konzultovala s Hygienickou stanici hlavního města Prahy.

„Stále jsme v nouzovém stavu a máme pět tisíc nemocných denně. Hygiena doporučovala vládě otevřít restaurace pouze do šesté, maximálně osmé hodiny, takovou informaci jsme dostali i my a na tento scénář jsme se připravili. Proto jsme od pondělí posílili tramvaje a prodloužili metro. Vláda nakonec otevřela restaurace do deseti,“ řekl náměstek. Dodal, že od pátku město prodloužilo provoz metra o hodinu a kapacity nočních linek zdvojnásobilo.

Podle opozice se mělo město na čtvrtek připravit lépe. Předseda zastupitelského klubu ANO Radomír Nepil k situaci řekl: „ROPID a dopravní podnik mohou reagovat teprve tehdy, když k tomu dostanou pokyn, ale to se očividně nestalo. Opravdu nevím, jestli si primátor Hřib a náměstek Scheinherr mysleli, že se s rozvolněním nápor lidí nezvýší, nebo jestli prostě jen zaspali. Každopádně jim Pražané mohou poděkovat za potenciální zhoršení epidemické situace.“

Vyjádřil se i ministr zdravotnictví Jan Blatný: „Už jsem zaznamenal informace, že se počty linek budou navyšovat, a já bych se za to nesmírně přimlouval. Jestliže se chceme vrátit k normálnímu životu, tak doprava se musí obnovit jako první, protože jinak bude docházet k velké koncentraci lidí, a to není žádoucí,“ prohlásil.

Náměstek Scheinherr upozorňuje, že v současné době cestuje veřejnou dopravou v Praze jen necelých 40 procent cestujících ve srovnání s listopadem loňského roku; s tím, že Praha omezila spoje jen málo. Od včerejška zavedl organizátor pražské dopravy, ROPID, nové jízdní řády. Metro tak bude jezdit o hodinu déle, v desetiminutových intervalech. Poslední spoje metra z konečných nově vyjíždějí mezi 23:10 a 23:15. Hlavní město také pro včerejší a dnešní noc zdvojnásobila kapacitu spojů na nočních tramvajových linkách 91 až 99.

Pirátský primátor Zdeněk Hřib apeluje na Pražany, aby stále brali ohled na epidemickou situaci. „Je zásadní si uvědomit, že i když má teď Praha na ‚psím‘ žebříčku velmi dobré výsledky a vláda i díky tomu otevřela restaurace a obchody, zdaleka nemáme vyhráno,“ pohrozil politik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…