To se děje u nás, v naší republice: Julija Tymošenková, její bohatý muž, tajné služby Ukrajiny v Čechách a stovky milionů z východu

15.10.2018 10:32

Oleksandr Tymošenko (psán též jako Tymoshenko), manžel bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové, založil a vlastní v České republice několik firem. S ním spojené podnikatelské struktury mimo jiné spolupracují s ruským státním podnikem Sevteploenergo v Sevastopolu. Tymošenkovi blízká firma Thermona tam připravila projekt za desítky milionů korun. Na to naši redakci upozornil muž, který si samozřejmě přál zůstat v anonymitě. Zejména kvůli možné aktivitě ukrajinských špiónů na našem území.

To se děje u nás, v naší republice: Julija Tymošenková, její bohatý muž, tajné služby Ukrajiny v Čechách a stovky milionů z východu
Foto: worldwide.com
Popisek: Bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková

Ukrajinský uprchlík a český azylant Oleksandr Tymošenko není v Česku žádným podnikatelským začátečníkem. Řada z firem, které Tymošenko vlastní, sídlí podle všeho v daňových rájích a dle oficiálních účetních uzávěrek jsou navíc ve ztrátě. Tymošenko, který v Česku získal v roce 2012 v mimořádně krátké době politický azyl, je podle našich dvou zdrojů například na výplatní pásce kyperské offshorové společnosti Diafox Consulting Limited.

Prostřednictvím Česko-středoasijské smíšené obchodní komory dlouhodobě lobbuje za svoje zájmy mezi českými politiky. Podle někdejšího ukrajinského poslance Strany regionů Vadima Kolesničenkova jsou za Tymošenkovými podnikatelskými aktivitami pouze snahy schovat peníze od bývalých politických sponzorů jeho manželky.

Tymošenko začal v Česku podnikat už v 90. letech. V roce 1999 a 2000 byl u zrodu dvou firem (International Industrial Projects a Industrial Projects). Poté, co obdržel oficiální český azyl, založil společnost Britico Products a zároveň pracuje pro společnost Medical Invested Capital True Standing Europe Limited, s. r. o.

„Jediným vlastníkem téhle společnosti je společnost Medical Stand Europe Limited se sídlem v západoafrické Guiney. Společnost Britico Products měla v roce 2016 ztrátu ve výši 195 tisíc korun. Společnost Medical Invested 54 tisíc korun. Tymošenko je také placen z kyperské Diafox Consulting Limited, která vlastní celou síť zastaváren na Ukrajině s názvem Deševa Gotivka. V roce 2017 měl od této firmy získat 2,4 milionu hřiven,“ uvedl náš zdroj na odkazy ze zahraničních médií. Ty naše redakce pečlivě pročetla.

Podivně ztrátové jsou podle našich zjištění ale i další firmy napojené na Tymošenka. „Ve společnosti Britico Products má Oleksandr Tymošenko obchodního partnera Václava France. Václav Franc je členem představenstva společnosti DANYLIV CAPITAL, a. s.,“ doplnil náš zdroj.

Václav Franc byl z představenstva této společnosti vyškrtnut v srpnu 2018. V orgánech akciovky působil přitom už od listopadu 2012. V týchž orgánech byli či jsou dohledatelní například Vasyl Danyliv, Richard Čičko, Aneta Hurajčíková, Aneta Šomšáková, Šárka Vinklerová či Rostyslav Pyvovarov.

Britico Product s.r.o.

Tymošenko podle našeho zdroje vybudoval své podnikatelské a také důležité politické kontakty díky Jiřímu Nestávalovi. Spolu působí v Česko-středoasijské obchodní komoře, která se aktivně podílela například na jednání o dodávkách plynu u bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého, hostila pobyt manželů Paroubkových v Sýrii a lobbovala u dalších politiků. Jiří Nestával, prezident komory, měl v minulosti poskytnout Tymošenkovi přístup k tehdejšímu premiérovi Mirkovi Topolánkovi a jeho politickému konzultantovi Markovi Dalíkovi.

Anketa

Vrátí se Krym někdy Ukrajině?

2%
98%
hlasovalo: 5388 lidí
Právě plyn byl přitom Tymošenkovi osudným. V roce 2000 byl spolu s otcem a manželkou Julijí obviněn z podvodu při prodeji plynu ve společnosti Unified Energy Systems of Ukraine (UESU), za kterou stál bývalý předseda ukrajinské vlády Pavlo Lazarenko. Tymošenko v ní působil jako jeden z ředitelů. Lazarenko byl později kvůli praní špinavých peněz zatčen a odsouzen.

Obvinění proti Tymošenkovi bylo nakonec pro nedostatek důkazů zrušeno. Tím mimo jiné vysvětlilo v roce 2012 české ministerstvo zahraničí důvod, proč byl Tymošenkovi udělen azyl v rekordně krátké lhůtě. Průměrná doba potřebná k získání azylu v České republice za pomoci nevládní organizace na pomoc uprchlíkům bývá 90 až 180 dní. Tymošenko měl vše vyřízené za necelý měsíc.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Právnička ruského původu Marina Machytková, která Tymošenkovi pomáhala žádost o azyl vyřizovat, v tom ovšem nevidí nic nestandardního. Žádost byla podle ní podložena s tím, že Ukrajina nemohla v dané době garantovat občanům právo na spravedlivý proces.

Bývalý ukrajinský poslanec Kolesničenkov se ovšem domnívá, že byl azyl motivován finančně. Tymošenková se podle něj snažila pouze s pomocí manžela uchránit aspoň část svých prostředků v zahraničí. Tvrzení se mimo jiné opírá i o fakt, že ani Julije, ani Oleksandr v letech 2015 a 2016 ve svých daňových přiznáních neuvedli investiční kapitál v již zmíněné společnosti True Standing Europe Limited.

Jeden z kritiků Tymošenka, Anatolij Irinjuk, se ovšem podivuje, že se média zajímají o podnikání Tymošenka až nyní. Podle něj kapitál rodiny Tymošenků pronikl do Česka již v 90. letech. Irinjuk tvrdí, že peníze, které Tymošenko a bývalý předseda vlády Lazarenko získali, byly postupně investovány v České republice již od roku 1994, kdy zde byla převedena společnost United Energy International Ltd.

Případ Lazarenko komentoval na svém facebookovém profilu ukrajinský poslanec Sergej Leščenko: „Víte, jaký je hrozný sen Julije Tymošenkové? Je to návrat Pavla Lazarenka z USA na Ukrajinu. Jeho status v USA je neznámý. Migrační soud nepřijal rozhodnutí o udělení politického azylu Lazarenkovi. To znamená, že kdykoli může soud Lazarenkovi přikázat opustit USA a může ho deportovat na Ukrajinu.“

Kontroverzní minulost lidí spojených s Tymošenkem i hospodářské výsledky firem kolem něj budí řadu otazníků. Například předseda zmíněné Česko-středoasijské smíšené obchodní komory Jiří Nestával se v listopadu 2017 účastnil na Krymu konference Krym v moderním mezinárodním kontextu. Navzdory oficiální pozici Česka i Evropské unie, které shodně považují Krym za Ruskem okupované území, se setkal s představiteli „okupačních orgánů“.

„Ani ztrátovost firem napojených na Tymošenka, ani kontroverznost některých lidí kolem něj či dokonce kroky proti oficiálním postojům Česka však dosud neangažovaly české úřady k tomu, aby podnikání tohoto oligarchy v České republice prověřily,“ dodal náš zdroj. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…