To už se tu nesmí říct nic proti imigraci? Soukromá televize musí řešit názor diváků, té nikdo nic nedá. Ptali jsme se expertů na "skandál TV Prima"

01.06.2016 20:21 | Zprávy

Vztahové problémy ve zpravodajské redakci televize Prima i skutečnost, která se v českých médiích děje běžně. Tak komentují oslovení mediální experti i politologové situaci na Primě, z níž unikla nahrávka redakční schůzky, na které vedení nabádá své zpravodaje, aby vykreslovali migranty jako hrozbu a nebezpečí pro Českou republiku. Zvukový záznam vynesl na světlo web Hlidacipes.org. Jak vidí celou věc odborníci?

To už se tu nesmí říct nic proti imigraci? Soukromá televize musí řešit názor diváků, té nikdo nic nedá. Ptali jsme se expertů na "skandál TV Prima"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Televize Prima

„Každé médium má mít nějaký názor, a jestliže má Prima názor podobný jako řada komentátorů i značná část veřejnosti či diváků, tak o co jde? Kdyby měli mít všichni stejný názor, tak by nebylo tolik televizí a médií. Je to věc Primy a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, mají na to dobře placené experty, tak ať se tím zabývají,“ řekl mediální expert Jiří Mikeš, který dříve působil jako prezident Rady pro reklamu. Podle něj by média měla brát zřetel především na to, kdo jsou jejich posluchači, diváci či čtenáři, tedy kdo je cílovou skupinou, ke které chtějí mluvit. „Soukromá televize si musí dát velký pozor, aby zaplnila sledovanost a nenaštvala inzerenty. Je závislá na reklamě, a pokud zjistí, že více zadavatelů reklam je napravo než nalevo, tak se podle toho chová. Byznys je byznys a ten je nejdůležitější i v soukromých médiích,“ sdělil Mikeš.

Vyvážené zpravodajství televizí podmiňuje zákon

Politolog Lukáš Jelínek se domnívá, že Prima doplácí na regulaci soukromého podnikání v audiovizuálním prostoru, která je přísnější než soukromé podnikání v jiných mediálních segmentech: „Zatímco vydavatelé novin a internetových serverů mohou vydávat a psát jakoukoliv doktrínu ve svém zpravodajství, byť i jednostranně, v případě televizního vysílání to zakazuje zákon. Provozovatel musí poskytovat objektivní a vyvážené informace a své názory vyjadřovat maximálně v komentářích. Kdyby televize žádným způsobem emotivně nezabarvovala zpravodajství o uprchlické krizi a zavedla komentáře, kde by management zaujal postoj více či méně konvertující k veřejnému mínění, nebyl by to problém. Ale vkládají názory do zpravodajství, čímž se samozřejmě a logicky vystavují šetření a postihu Rady pro televizní a rozhlasové vysílání.“

Dodal také, že právo vyjádřit svůj názor má televize tedy právě v rámci komentářové rubriky, nikoliv zpravodajství. Pokud podle Jelínka odhlédneme od zákona, který mluví o nutné objektivitě audiovizuálních médií, měla Prima nejdříve veřejně zaujmout a formulovat postoj k uprchlickému tématu. Sice by stále zůstávala v konfliktu se zákonem, ale bylo by to upřímnější a čestnější, než podsouvat svůj názor do zpravodajství.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

zpravodajství , TV Prima , objektivita , Hlidacipes.org

autor: Zuzana Koulová

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“

13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“

Jak by se mohlo SPOLU udržet u moci? Jiří Pospíšil z TOP 09 v rozhovoru pro Deník.cz naznačil, že ce…